Resultat Engelbrektsturen 2012 Created by SiTiming © Neptron AB 2012
Damer 30 2012-07-29 17:43
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 837 Marie Sjödén Varbergs MTB/Team Lapierre 1973 01:23:20 03:10:45 03:19:28 02:20
2 838 Fredrika Alvarsson Kisa Sportklubb 1975 01:28:48 03:32:09 03:42:08 00:22:39 02:36
3 834 Helena Enqvist Frösö IF 1980 01:30:14 03:36:10 03:46:50 00:27:22 02:40
4 833 Martina Hylén Falu CK 1976 01:31:38 03:38:58 03:48:52 00:29:24 02:41
5 835 Charlotta Calås Fredrikshofs IF CK 1974 01:31:27 03:41:20 03:52:16 00:32:48 02:43
6 830 Maria Kromnow CK Hymer 1982 01:38:52 03:46:18 03:56:13 00:36:45 02:46
7 836 Åsa Wiklund CITY WOLFS SC 1978 01:46:25 04:18:09 04:30:04 01:10:36 03:10
8 839 Elin Tibble CK Dainon 1977 01:55:12 04:30:03   04:41:25 01:21:57 03:18
Damer 40
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 842 Maria Sedemark MTB Täby/RentANurse/Bikeacademy 1965 01:25:00 03:19:55 03:28:57 02:27
2 843 Anna Davidsson Solsta CK 1970 01:27:46 03:25:22 03:34:31 00:05:33 02:31
3 840 Ann-Louise Fahlin CK Wheelsucker 1969 01:31:23 03:34:45 03:44:42 00:15:44 02:38
4 846 Lena Bernström Fredrikshof CK 1967 01:31:29 03:43:44 03:54:23 00:25:26 02:45
5 844 Maria Larsson Team Sportia CK Karlskoga 1972 01:36:50 03:57:41 04:08:12 00:39:14 02:55
6 845 Katarina Rönnbacka Nybäck Norabygdens Skidklubb 1972 01:43:48 04:12:52 04:23:41 00:54:43 03:06
7 847 Anki Eriksson IK Ymer 1960 01:52:19 04:32:45 04:44:06 01:15:08 03:20
  841 Pia Backman Kalas CK 1966       DNF    
Damer Elit
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 801 Jennie Stenerhag Falu CK 1975 01:14:22 02:54:56 03:03:05 02:09
2 808 Ann Berglund IK Hakarpspojkarna 1984 01:16:16 03:01:31 03:10:05 00:06:59 02:14
3 803 Emmy Thelberg Härnösand CK 1990 01:15:40 03:08:36 03:17:25 00:14:19 02:19
4 806 Sandra Salinger VCK-Team High Chaparral 1978 01:21:32 03:12:54 03:21:40 00:18:34 02:22
5 807 Erica Zetterlund Hjo VK 1993 01:23:57 03:19:22 03:28:38 00:25:32 02:27
6 809 Linn Tyllman CK Falken 1991 01:33:40 03:42:28 03:52:36 00:49:30 02:44
7 804 Angelica Ek Södertälje CK 1986 01:37:35 03:53:40 04:04:13 01:01:08 02:52
  802 Ingrid Stengård IF Sibbo Vargarna, Finland 1975 01:23:36 DNF  
  805 Angelica Edvardsson Cykloteket Racing Team 1989       DNS    
Damer Motion Halvan
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 1277 Tina Persson Ludvika Elinstallation AB 1967 01:31:41 01:41:02 02:39
2 1276 Sandra Aspeskog CK Uni 1996 01:36:04 01:45:37 00:04:35 02:46
3 1261 Clara Lundmark Norbergs CK 1999 01:37:31 01:47:21 00:06:18 02:49
4 1274 Sofie Oskarsson IK Jarl Rättvik 1998 01:37:31 01:47:21 00:06:19 02:49
5 1269 Åsa Hedlund Långshyttans AIK 1984 01:38:10 01:48:15 00:07:13 02:50
6 1273 Anna Sjödin Karlstad Multisport 1969 01:38:07 01:48:24 00:07:22 02:51
7 1280 Annika Thenander Äppelbo AIK 1972 01:39:12 01:49:28 00:08:26 02:52
8 1256 Helene Lagercrantz IK Ymer 1983 01:39:18 01:49:53 00:08:50 02:53
9 1282 Sofia Westberg CKC4 1973 01:44:23 01:55:02 00:14:00 03:01
10 1271 Maria Henriques Farsta 1975 01:46:30 01:56:36 00:15:34 03:04
11 1272 Eva Jönsson Ryhovs MK 1978 01:46:38 01:56:38 00:15:35 03:04
12 1247 Lotta Eriksson Västerås 1988 01:48:42 01:58:43 00:17:41 03:07
13 1245 Cecilia Czarnecki Norbergs CK 1999 01:49:00 01:59:22 00:18:20 03:08
14 1253 Charlotte Dufva Crossmatte Riders 1980 01:49:09 01:59:38 00:18:35 03:08
15 1281 Therese Bång Uppsala 1973 01:48:56 01:59:54 00:18:52 03:09
16 1278 Linnea Persson Ludvika Elinstallation AB 1991 01:48:26 02:00:07 00:19:05 03:09
17 1266 Helena Högblad Järbo IF 1963 01:51:34 02:02:09 00:21:07 03:12
18 1267 Johanna Lindfors Västerås CK 1972 01:52:47 02:03:40 00:22:38 03:15
19 692 Camilla Sjökvist Västerås 1986 01:53:11 02:04:13 00:23:11 03:16
20 1264 Ulrica Johansson Skövde 1974 01:53:08 02:04:33 00:23:31 03:16
21 1248 Sofia Åkesson Västerås CK 1968 01:53:29 02:04:37 00:23:35 03:16
22 1237 Anita Grönroos Nora 1962 01:55:54 02:07:11 00:26:09 03:20
23 1270 Liss Myrås Västerås CK 1970 01:57:31 02:08:36 00:27:34 03:23
24 1249 Maria Elg Solna 1972 01:58:23 02:10:11 00:29:09 03:25
25 1241 Viktoria Jacobsson Ekängens IF 1976 01:59:49 02:11:55 00:30:53 03:28
26 1275 Linn Sidén Stockholm 1969 02:12:21 00:31:18 03:28
27 1259 Ewa Larsson Hjo VC 1969 02:01:26 02:12:41 00:31:38 03:29
28 1263 Caroline Andersson Baggarvet CK 1985 02:03:36 02:13:53 00:32:51 03:31
29 1254 Helena Söderqvist Sundsvallscyklisterna 1973 02:02:11 02:13:53 00:32:51 03:31
30 1244 Elisabeth Rossi Högbo GIF 1959 02:04:19 02:15:37 00:34:35 03:34
31 1255 Kerstin Segerholm Västerås CK 1949 02:08:24 02:19:34 00:38:32 03:40
32 1283 Jenny Borehall Finspångs CA 1971 02:08:21 02:20:39 00:39:37 03:42
33 1200 Sara Furulind Fagersta CA 1989 02:10:37 02:22:56 00:41:53 03:45
34 1243 Christina Seton Team Kixon 1974 02:14:17 02:26:17 00:45:15 03:50
35 1262 Sabina Hebert Baggarvets CK 1983 02:16:39 02:28:35 00:47:33 03:54
36 1250 Marita Stadig Virsbo 1958 02:16:40 02:28:36 00:47:34 03:54
37 1246 Ella Wallin Norbergs CK 2000 02:15:20 02:28:39 00:47:37 03:54
38 1240 Jenny Larsson Sollentuna 1974 02:21:41 02:33:44 00:52:41 04:02
39 1279 Elisabet Lindelle Mälarö SoK 1975 02:23:35 02:36:53 00:55:51 04:07
40 1252 Kajsa Beckman Mölnlycke 1975 02:25:18 02:39:42 00:58:40 04:12
41 1258 Ulrika Ohlsson Västerås 1973 02:37:36 02:50:28 01:09:26 04:29
42 1284 Siv Sörman Vedevåg 1950 03:04:27 03:19:00 01:37:58 05:14
  1238 Kristine Ohrem Brandt Falun 1968 DNS  
  1239 Karin Andersson Årsta 1977 DNS  
  1242 Birgitta Wallström Eskilstuna CK 1967 DNS  
  1257 Jeanette Hofslagare CoastZone Sport, Danmark 1968 DNS  
  1260 Cecilia Svensson Finspångs CA 1996 DNS  
  1265 Sandra Kvist Borlänge CK 1995     DNS    
Damer Motion Helan
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 607 Annika Skarin Jah Roots Riders MTB 1969 01:32:34 03:42:36 03:53:33 02:44
2 604 Mikaela Trapp Dala-Järna 1980 01:35:51 03:47:13 03:57:40 00:04:07 02:47
3 611 Helen Granberg Ryda SK 1966 01:35:47 03:50:06 04:00:17 00:06:43 02:49
4 612 Emma Thorin Ulriksbergs IK 1984 01:51:11 04:12:53 04:23:34 00:30:00 03:06
5 606 Malin Rennermalm Lima IF 1966 01:53:36 04:31:52 04:43:38 00:50:04 03:20
6 608 Eva-Lena Jansson CSK Ludvika 1970 01:58:17 04:34:53 04:47:05 00:53:32 03:22
7 613 Fredrika Spångberg DLIK 1980 02:05:36 05:21:10 05:34:33 01:40:59 03:56
8 602 Saga Dahlsberg Västerås CK 1954 02:21:44 05:24:30 05:36:12 01:42:38 03:57
9 601 Elin Övermo Stockholm 1982 02:31:38 06:01:22 06:14:28 02:20:54 04:24
  603 Fanny Deckner Skarpnäcks OL 1984 01:47:58 DNF  
  605 Petra Lorentzon Brudpiga RK 1972 DNF  
  609 Ingela Eck Anpassarna Gunnerius AB 1981       DNS    
Damer Sport
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 857 Louise Bergfeldt Mora CK 1987 01:27:01 03:21:00 03:30:11 02:28
2 858 Sara Eén CK Master 1981 01:28:21 03:28:20 03:37:55 00:07:43 02:33
3 859 Linda Meijer Örebrocyklisterna 1979 01:31:34 03:39:40 03:50:43 00:20:31 02:42
4 851 Pernilla Kronberg Grängesberg 1970 01:36:00 03:46:28 03:56:15 00:26:03 02:46
5 854 Sofia Håkansson OK Tyr Mtb 1988 01:45:24 03:59:37 04:09:23 00:39:12 02:56
6 853 Ann-Caroline Lundberg Fredrikshof IF CK 1959 01:52:24 04:27:32 04:39:14 01:09:02 03:17
7 855 Erika Ängsås Falun 1978 01:54:18 04:53:47 05:05:08 01:34:56 03:35
8 856 Pia Berglund Solna 1986 01:54:15 04:53:47 05:05:08 01:34:56 03:35
  852 Lena Buhre MTB Täby 1984 DNF  
  850 Hanna Östfeldt MTB Täby 1984       DNS    
Herrar 30
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 386 Stefan Hilke Team Cannondale/Cykelspecialisten 1979 01:08:29 02:42:49 02:50:47 02:00
2 383 Stefan Sunnerberg Kolmården MTB 1980 01:09:54 02:44:15 02:52:23 00:01:35 02:01
3 377 Johan Carlström CK08/ Barilla Wasa 1980 01:11:01 02:46:56 02:55:13 00:04:25 02:03
4 365 Per Kumlin Cykloteket Racing Team 1976 01:10:58 02:48:00 02:56:44 00:05:57 02:04
5 397 Johan Östblom Sandvikens CK/Bikebrothers.se 1976 01:11:38 02:48:41 02:57:19 00:06:31 02:05
6 363 Johan Karlsson Eskilstuna IK 1978 01:12:02 02:49:33 02:57:33 00:06:45 02:05
7 302 Peter Lindström CK Uni 1975 01:13:00 02:49:34 02:57:36 00:06:48 02:05
8 384 Fredrik Svärm Motala aif cykel 1980 01:10:03 02:49:23 02:57:40 00:06:52 02:05
9 393 Mattias Björkegren Kolmården MTB 1977 01:13:28 02:54:16 03:02:33 00:11:45 02:08
10 352 Craig Gerber Daikin Gu Cycling Team, South Africa 1973 01:14:22 02:55:00 03:03:35 00:12:47 02:09
11 346 Gunnar Bäckgren Norbergs CK 1973 01:13:32 02:55:44 03:04:28 00:13:40 02:10
12 398 Klas Kullman Östersund CK 1982 01:15:38 02:57:19 03:05:41 00:14:54 02:11
13 308 Björn Boström Sandviken CK 1974 01:13:43 02:57:23 03:06:40 00:15:52 02:11
14 306 Håkan Lykkberg Uddevalla CK 1975 01:15:24 02:58:26 03:07:21 00:16:33 02:12
15 356 Jon Ornelid Kvänums IF 1979 01:17:24 03:01:30 03:09:51 00:19:03 02:14
16 396 Emil Dahlqvist IK Hakarpspojkarna 1982 01:15:13 03:01:30 03:10:03 00:19:15 02:14
17 375 Fredrich Hammarström MTB Täby 1976 01:15:37 03:01:36 03:10:20 00:19:33 02:14
18 358 Mikael Hallberg Solsta CK 1975 01:15:34 03:01:37 03:10:22 00:19:34 02:14
19 347 Fredrik Israelsson Norbergs CK 1979 01:15:32 03:02:26 03:11:26 00:20:38 02:15
20 374 Per Gustavsson Herrljunga CK 1973 01:15:38 03:02:14 03:11:31 00:20:43 02:15
21 387 Tor Andersson Kolmården MTB 1977 01:11:06 03:02:26 03:12:08 00:21:20 02:15
22 355 Niklas Mansgårds Norbergs CK 1979 01:16:00 03:04:27 03:13:03 00:22:15 02:16
23 360 Peter Almlöf CSK Ludvika 1974 01:12:03 03:05:52 03:14:30 00:23:43 02:17
24 372 Johan Lindström Gävle CA 1981 01:18:50 03:06:04 03:15:21 00:24:33 02:17
25 364 Christian Persson Gävle CA 1974 01:18:48 03:08:17 03:17:45 00:26:58 02:19
26 303 Peter Kuchenbuch Almby IK 1977 01:19:52 03:08:43 03:18:16 00:27:28 02:19
27 307 Jonas Lundberg Uddevalla CK 1976 01:21:21 03:10:13 03:18:58 00:28:11 02:20
28 367 Mattias Lindblom Sandvikens CK 1975 01:20:58 03:10:12 03:19:08 00:28:21 02:20
29 382 Niclas Nilsson Almby IK 1977 01:20:13 03:10:25 03:19:29 00:28:41 02:20
30 370 Peter Hultman MTB Täby 1978 01:19:27 03:10:16 03:19:44 00:28:56 02:20
31 359 Stefan Eliasson Borensbergs IF CK 1974 01:21:56 03:11:43 03:20:16 00:29:28 02:21
32 366 Tobias Erlandsson Eksjö CK 1980 01:21:42 03:11:32 03:20:17 00:29:29 02:21
33 351 Sauli Kangasvieri OK Tyr 1977 01:22:26 03:11:33 03:20:22 00:29:35 02:21
34 305 Jonny Kock Team Corrate Sweden 1975 01:21:48 03:11:31 03:21:32 00:30:44 02:22
35 353 Anders Lundin Kristinehamns Multisport Klubb 1975 01:21:28 03:12:25 03:21:52 00:31:04 02:22
36 389 Anders Lindqvist MTB Täby 1978 01:20:58 03:14:23 03:24:03 00:33:16 02:24
37 300 Greger Hultman Kisa Sportklubb 1977 01:25:38 03:17:25 03:26:48 00:36:00 02:25
38 345 Tomas Hakso Norbergs CK 1975 01:23:57 03:18:31 03:28:10 00:37:22 02:26
39 376 Björn Anundsson Borlänge CK 1980 01:24:01 03:19:11 03:28:10 00:37:23 02:26
40 304 Andreas Persson Skoghall CK 1977 01:23:25 03:18:56 03:28:11 00:37:23 02:26
41 373 Jimmy Midendal Gävle CA 1979 01:25:28 03:19:21 03:28:37 00:37:49 02:27
42 349 Mathias Nyström Norbergs CK 1981 01:30:18 03:20:33 03:30:06 00:39:19 02:28
43 350 Henrik Plyhm Team Cykel & Fjäll 1975 01:25:04 03:23:53 03:33:09 00:42:22 02:30
44 395 Håkan Smeds MTB Täby 1975 01:25:51 03:23:35 03:33:10 00:42:22 02:30
45 348 Daniel Broqvist Järfälla CK 1974 01:27:44 03:24:29 03:33:41 00:42:53 02:30
46 361 Johan Svensson Kalas CK 1980 01:26:49 03:25:29 03:35:58 00:45:10 02:32
47 391 Björn Gebenius Ringmurens CK 1981 01:26:53 03:29:04 03:37:48 00:47:00 02:33
48 381 Johan Wahrén Borlänge CK 1978 01:29:43 03:29:59 03:39:20 00:48:32 02:34
49 379 Martin Andersson Åstorps CK 1975 01:33:44 03:29:48 03:39:22 00:48:35 02:34
50 354 Andreas Wikstrand Vårgårda CK 1973 01:28:27 03:29:51 03:39:34 00:48:47 02:34
51 369 Olof Larsson CK Dainon 1976 01:22:37 03:30:54 03:40:41 00:49:53 02:35
52 385 Patrik Midenborn Mölndal CK 1973 01:30:15 03:32:11 03:42:28 00:51:41 02:37
53 392 Daniel Juszczak Wedin Eskilstuna CK 1974 01:29:07 03:33:53 03:44:12 00:53:24 02:38
54 357 Magnus Hallström Borensbergs IF CK 1974 01:30:13 03:34:07 03:44:13 00:53:25 02:38
55 301 Jonas Evaldsson OK Tyr 1981 01:37:38 03:36:16 03:45:54 00:55:06 02:39
56 371 Carl Larsson CK Dainon 1982 01:32:25 03:36:23 03:46:00 00:55:13 02:39
57 362 Henrik Nilsson CK C4 1973 01:28:20 03:38:53 03:48:52 00:58:04 02:41
58 378 Richard Lindberg Östersunds CK 1976 01:35:50 03:56:02 04:06:53 01:16:05 02:54
  368 Anders Stenberg Borås Ca 1973 DNF  
  380 Per Arvidsson Borlänge CK 1979 01:13:03 DNF  
  388 Kari Pakkanen Mariestadcyklisten 1974 DNF  
  390 Thor Kruse Andersen CK Master 1976 01:20:41 DNF  
  394 Fredrik Winberg MTB Täby 1973 DNF  
  399 Matts Mattsson IK Jarl Rättvik 1975 01:20:13     DNF    
Herrar 40
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 433 Michael Johansson CK Hymer 1971 01:07:30 02:36:23 02:44:11 01:55
2 496 Per Sjudin Sandvikens CK 1972 01:07:28 02:40:55 02:49:46 00:05:35 01:59
3 434 Jan Jakobsson Borlänge CK 1968 01:11:37 02:44:48 02:52:25 00:08:14 02:01
4 476 Magnus Svensson Finspångs CA 1964 01:09:56 02:44:23 02:52:48 00:08:37 02:01
5 428 Morgan Björkdahl SMACK 1972 01:11:05 02:45:55 02:54:24 00:10:13 02:03
6 468 Peter Vincent Blomqvist Alingsås Sportsclub 1968 01:11:38 02:46:53 02:55:14 00:11:03 02:03
7 455 Stefan Carlsson Team Cykel & Fjäll 1968 01:13:01 02:49:33 02:57:35 00:13:24 02:05
8 447 Anders Östberg Brudpiga RK 1966 01:13:00 02:49:56 02:59:04 00:14:53 02:06
9 448 Henric Kreutz Söderköpings SK 1972 01:13:04 02:50:56 03:00:03 00:15:52 02:07
10 439 Tomas Berg CSK Ludvika 1969 01:13:01 02:51:56 03:00:25 00:16:14 02:07
11 445 Marcus Persson Hjo VK 1971 01:13:37 02:52:39 03:01:08 00:16:57 02:07
12 493 Thomas Jansson Almby IK 1964 01:15:13 02:54:16 03:02:27 00:18:16 02:08
13 480 Erik Vrang MTB Täby 1968 01:13:05 02:54:14 03:02:29 00:18:18 02:08
14 461 Torbjörn Svantesson CK Ceres 1965 01:13:41 02:54:16 03:02:30 00:18:19 02:08
15 487 Stefan Methander CKX 1966 01:14:03 02:54:34 03:02:40 00:18:29 02:08
16 421 Peter Lundgren Mera Lera MTB 1967 01:14:23 02:54:35 03:02:43 00:18:32 02:08
17 482 Mikael Leitner Falu CK 1965 01:13:33 02:53:46 03:02:45 00:18:34 02:09
18 423 Pär Mörk CK Ceres 1971 01:14:02 02:54:53 03:03:00 00:18:49 02:09
19 457 Peter Spetz MTB Täby 1963 01:15:15 01:41:26 03:03:02 00:18:51 02:09
20 497 Markus Nyström Varbergs MTB 1972 01:14:01 02:54:55 03:03:05 00:18:54 02:09
21 440 Stefan Snell Falu CK 1970 01:13:41 02:54:53 03:03:13 00:19:02 02:09
22 467 Lars Persson Fredrikshofs IF CK 1965 01:15:37 02:55:08 03:03:24 00:19:13 02:09
23 452 Staffan Sandberg Svanesunds GIF 1969 01:15:40 02:55:29 03:04:17 00:20:06 02:10
24 488 Christer Claar Borlänge CK 1965 01:15:39 02:59:11 03:07:42 00:23:31 02:12
25 462 Björn Karlsson Söderköpings SK 1968 01:15:19 02:59:11 03:07:42 00:23:31 02:12
26 407 Tony Andersson City Wolfs 1971 01:15:18 03:01:31 03:10:10 00:25:59 02:14
27 425 Eive Fahlin CK Wheelsucker 1968 01:17:44 03:03:05 03:11:40 00:27:29 02:15
28 429 Peter Örn Tullinge SK 1964 01:17:42 03:02:57 03:11:42 00:27:31 02:15
29 401 Anders Wessling AC Tierp 1963 01:17:28 03:04:38 03:14:17 00:30:06 02:17
30 489 Thomas Pettersson CK-UNI 1971 01:17:43 03:05:20 03:14:32 00:30:21 02:17
31 483 Gunnar Tibert CK Valhall 1972 01:18:43 03:05:40 03:14:49 00:30:38 02:17
32 424 Lasse Persson Värmdö CK 1970 01:20:06 03:06:58 03:15:40 00:31:29 02:18
33 451 Fredrik Riström MTB Täby 1968 01:19:25 03:06:50 03:15:55 00:31:44 02:18
34 441 Mats Hedlund Brudpiga RK 1968 01:20:16 03:07:32 03:16:53 00:32:42 02:18
35 437 Claus Meyer Västerås CK/ Team Sportia 1965 01:24:15 03:08:11 03:17:05 00:32:54 02:19
36 435 Peter Lindskog Eksjö CK 1966 01:19:18 03:08:37 03:17:22 00:33:11 02:19
37 458 Lars Lennartsson Mariestadcyklisten 1972 01:16:58 03:07:00 03:17:25 00:33:14 02:19
38 430 Christian Arvidsson IK Trasten 1969 01:21:42 03:08:52 03:17:44 00:33:33 02:19
39 443 Johan Winblad Eksjö CK 1966 01:21:43 03:09:03 03:18:03 00:33:52 02:19
40 499 Joakim Hero Team cykel/fjäll 1969 01:22:29 03:11:31 03:20:15 00:36:04 02:21
41 427 Magnus Ekström Team Cykel och Fjäll 1969 03:20:18 00:36:07 02:21
42 494 Lars Åke Eriksson CK Natén Säter 1968 01:21:40 03:11:34 03:20:26 00:36:15 02:21
43 400 Fredrik Lindström AC Tierp 1971 01:23:27 03:11:16 03:20:43 00:36:32 02:21
44 465 Jörgen Söderqvist Sundsvallscyklisterna 1970 01:19:52 03:10:38 03:21:26 00:37:15 02:22
45 471 Tommy Ahlgren SMACK 1968 01:21:39 03:13:11 03:22:41 00:38:30 02:23
46 459 Johan Zetterström Spårvägen CF 1972 01:25:04 03:14:26 03:23:10 00:38:59 02:23
47 486 Mats Svensson CK X 1966 01:21:40 03:13:51 03:23:25 00:39:14 02:23
48 406 Björn Drakenward Vallentuna CK 1966 01:20:57 03:14:34 03:23:55 00:39:44 02:23
49 419 Sven Abrahamsson Göteborgs CK 1966 01:21:45 03:14:28 03:24:05 00:39:54 02:24
50 446 Martin Eriksson Sollerö IF 1970 01:25:00 03:16:24 03:25:31 00:41:20 02:25
51 477 Andreas Bergman talkofbike.com 1970 01:23:24 03:17:06 03:26:22 00:42:11 02:25
52 403 Petter Jorman CK Wheelsucker 1964 01:22:48 03:17:12 03:26:33 00:42:22 02:25
53 402 Kristfoffer Ståhl Alnö Race Team 1969 01:22:17 03:17:26 03:26:46 00:42:35 02:25
54 491 Jesper Halvarsson Kisa SK 1970 01:24:45 03:19:21 03:28:31 00:44:20 02:27
55 473 Mikael Löfgren Kvänums IF 1970 01:24:31 03:19:28 03:28:53 00:44:42 02:27
56 417 Dick Vizins Mera Lera MTB 1968 01:26:14 03:19:55 03:29:00 00:44:49 02:27
57 466 Bengt Rehn MTB Täby 1968 01:23:20 03:19:51 03:29:02 00:44:51 02:27
58 404 Johan Gerdhardsson CK Wheelsucker 1968 01:23:53 03:20:28 03:29:32 00:45:21 02:27
59 470 Peter Snell Norbergs CK 1964 01:24:44 03:20:14 03:29:46 00:45:35 02:28
60 484 Anders Henriksson IK Trasten 1972 01:26:48 03:21:53 03:30:48 00:46:37 02:28
61 478 Mattias Södereng Norbergs CK 1971 01:22:42 03:22:03 03:30:56 00:46:45 02:28
62 495 Roger Edbom Borlänge CK 1968 01:29:13 03:23:17 03:32:44 00:48:33 02:30
63 485 Mikael Högblad Sandvikens CK 1966 01:26:35 03:24:06 03:33:12 00:49:01 02:30
64 444 Daniel Buckard Valhall CK 1972 01:24:48 03:24:13 03:33:15 00:49:04 02:30
65 432 Göran Nilsson Fredrikshof IF CK 1963 01:26:36 03:24:07 03:33:15 00:49:04 02:30
65 405 Tor Nordqvist Handelsbanken IF 1970 01:20:55 03:23:50 03:33:15 00:49:04 02:30
67 431 Jörgen Wallström Trosabygdens Cykel 1965 01:25:37 03:24:13 03:33:20 00:49:09 02:30
68 475 Christer Andersson Borlänge CK 1972 01:29:41 03:24:42 03:33:46 00:49:35 02:30
69 474 Magnus Nerpin Kalas CK Team Cykel & Fjäll 1966 01:28:06 03:24:41 03:33:53 00:49:42 02:30
70 449 Clive Lewis Cykloteket Racing Team 1968 01:26:13 03:26:59 03:36:07 00:51:56 02:32
71 492 Kenneth Ljungström Team Sportia CK 1967 01:28:07 03:27:00 03:36:15 00:52:04 02:32
72 464 Mikael Andersson Alingsås Sportsclub 1962 01:27:42 03:27:12 03:36:39 00:52:28 02:32
73 418 Dennis Andersson Norbergs CK 1969 01:23:56 03:27:24 03:38:15 00:54:04 02:34
74 490 Magnus Gynnemo CKX 1964 01:31:00 03:31:48 03:41:10 00:56:59 02:36
75 450 Rune Magnus Thomassen Tønsberg CK, Norge 1972 01:33:42 03:38:48 03:48:29 01:04:18 02:41
76 481 Fredrik Granlund Mölndals CK 1966 01:35:59 03:41:21 03:51:09 01:06:58 02:43
77 456 Hans Gustafsson Frösö IF 1970 01:30:17 03:44:07 03:54:17 01:10:06 02:45
78 453 Jonas Gunnarsson CK Nollåtta 1964 01:35:59 03:46:19 03:55:43 01:11:32 02:46
  454 Kaj Kosonen Mariestadcyklisten 1967 01:42:55 DNF  
  469 Anders Garfve CK Parr 1969 DNF  
  472 Johan Helander Västerås CK 1970 01:12:59 DNF  
  479 Mike Crocker SMACK 1967 01:27:43 DNF  
  420 Tomas Jansson Arvika IS 1967 DNS  
  422 Rocco Pacini Crank It Bike Club 1966 DNS  
  426 Fredric Kaijser MTB Täby 1969 DNS  
  436 Staffan Haag Bålsta CK 1972 DNS  
  438 Mikael Fredholm Ljusdals CK 1964 DNS  
  442 Mikael Carlsson Eksjö CK 1968 DNS  
  460 Håkan Werre OK Hammaren 1965 DNS  
  463 Andreas Derblom MTB Täby 1968 DNS  
  498 Jan-Erik Backman CK Örnen/Mitsubishi MTB Team 1963       DNS    
Herrar 50
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 525 Atle Hansen Tullinge SK - MTB 2007 01:11:04 02:45:49 02:54:06 02:02
2 535 Tommy Olsson Norbergs CK 1961 01:11:36 02:46:47 02:55:15 00:01:08 02:03
3 544 Peter Nilsson CK Antilopen 1962 01:11:02 02:49:34 02:57:35 00:03:29 02:05
4 529 Stefan Silwer FK Trampen 1960 01:18:18 03:03:55 03:12:34 00:18:28 02:15
5 523 Thomas Sjögren CSK Ludvika 1959 01:18:09 03:05:19 03:14:32 00:20:25 02:17
6 534 Göran Eriksson Falu CK 1960 01:19:50 03:06:58 03:15:42 00:21:35 02:18
7 528 Raymond Sjöberg Gävle CA 1948 01:18:49 03:06:56 03:15:42 00:21:36 02:18
8 543 Lennart Tyllman CK Falken 1962 01:15:15 03:08:37 03:17:23 00:23:17 02:19
9 526 Anders Carlsarv MTB Täby 1957 01:22:08 03:11:37 03:20:24 00:26:18 02:21
10 538 Tony Inkinen OK Tyr 1957 01:21:37 03:12:15 03:21:39 00:27:33 02:22
11 537 Tomas Andersson OK Hammaren - Cykel 1962 01:22:55 03:12:53 03:21:56 00:27:50 02:22
12 524 Peter Svärm Borensberg CK 1954 01:23:56 03:17:31 03:26:43 00:32:36 02:25
13 527 Anders Hagestam Fredrikshof If CK 1960 01:29:06 03:26:50 03:36:02 00:41:55 02:32
14 536 William Gren Fredrikshofs IF CK 1955 01:27:31 03:30:58 03:40:48 00:46:42 02:35
15 539 Lars Eriksson IK Ymer 1961 01:32:32 03:36:24 03:45:58 00:51:51 02:39
16 540 Gunnar Jonsson Nordström ART 1961 01:29:02 03:36:55 03:47:25 00:53:18 02:40
17 533 Börje Ekstam Ålems CK/Cycle-in-Cyprus 1952 01:33:42 03:42:54 03:53:23 00:59:16 02:44
18 541 Uffe Andersson Borlänge CK 1956 01:27:18 03:34:06 03:53:36 00:59:29 02:44
19 517 Erik Carlsson Värmdö Cykelklubb 1955 01:38:49 03:50:08 04:01:07 01:07:01 02:50
20 532 Lars Jansson Örebrocyklisterna 1942 01:38:02 03:59:37 04:09:17 01:15:10 02:55
21 542 Sören Karlsson Team Sportia CK 1956 01:36:08 04:02:37 04:13:39 01:19:33 02:59
22 531 Hans Sundholm MTB Täby 1961 01:39:39 04:16:30 04:28:16 01:34:10 03:09
  500 Kent Larsson Borlänge CK 1960 DNS  
  530 Gunnar Samuelsson Mölndals CK/ST1 1961       DNS    
Herrar Elit
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 88 Calle Friberg Järfälla CK 1981 01:04:10 02:31:22 02:38:50 01:52
2 51 Magnus Darvell Team Kalas/Pedalogerna 1982 01:04:09 02:31:53 02:39:49 00:00:58 01:52
3 77 Johan Landström Team Cykelcity.se 1982 01:04:10 02:32:01 02:39:49 00:00:59 01:52
4 56 Lars Bleckur Cykloteket Racing Team 1986 01:04:11 02:31:53 02:39:50 00:00:59 01:52
5 38 Magnus Palmberg OK Hammaren 1971 01:04:09 02:31:59 02:40:35 00:01:44 01:53
6 43 Daniel Brengdahl CK Hymer 1979 01:07:25 02:36:04 02:43:45 00:04:54 01:55
7 39 Alexander Wetterhall Endura Racing / Skara CK 1986 01:08:04 02:36:05 02:43:46 00:04:55 01:55
8 90 Michael Olsson Team CykelCity 1986 01:06:46 02:36:24 02:44:09 00:05:19 01:55
9 47 Robert Reyier Österling CK Parr 1977 01:06:39 02:36:26 02:44:10 00:05:19 01:55
10 5 Niclas Andersson Kolmården MTB 1970 01:07:26 02:44:11 00:05:21 01:55
11 71 Erik Karlsson Göteborgs CK 1992 01:07:27 02:36:27 02:45:00 00:06:09 01:56
12 85 Stefan Carlsson Kolmården MTB 1966 01:06:38 02:37:43 02:46:04 00:07:13 01:57
13 78 Simon Galle Team Corratec Sweden 1986 01:08:31 02:42:49 02:50:39 00:11:48 02:00
14 64 Fredrik Lagercrantz Kolmården MTB 1979 01:07:28 02:42:23 02:50:39 00:11:49 02:00
15 57 Stefan Dahl Cykloteket Racing Team 1983 01:08:31 02:42:50 02:50:40 00:11:49 02:00
16 62 Tommy Hammarström IK Jarl Rättvik 1986 01:08:32 02:42:55 02:50:42 00:11:52 02:00
17 82 Martin Filipsson Trek Sweden Racing - Ckc4 1990 01:09:54 02:43:57 02:51:38 00:12:48 02:01
18 37 Johan Brengdahl Göteborgs CK 1982 01:09:55 02:43:56 02:51:39 00:12:48 02:01
19 68 Jens Westergren Falu CK / Team Nishiki 1979 01:08:30 02:43:40 02:51:39 00:12:49 02:01
20 80 Kristoffer Ingeby Örebrocyklisterna 1979 01:08:30 02:43:39 02:51:42 00:12:52 02:01
21 91 Mathias Hjärtström CK Hymer 1977 01:10:02 02:44:16 02:52:05 00:13:15 02:01
22 2 Kalle Axelsson Mjölby CK 1985 01:09:54 02:44:16 02:52:23 00:13:33 02:01
23 87 Linus Dahlberg Föreningen Cykloteket Racing Team 1987 01:08:46 02:44:36 02:52:25 00:13:35 02:01
24 86 Dan Holmberg CK UNI 1988 01:11:00 02:44:49 02:52:26 00:13:35 02:01
25 41 Alexander Vincent Blomqvist Team Allebike/Alingsås sportsclub 1989 01:08:30 02:43:54 02:53:10 00:14:19 02:02
26 50 Matthias Wengelin Team Kalas/Herbalife 24 1988 01:04:11 02:44:48 02:53:10 00:14:19 02:02
27 84 Hans Mård Cykloteket Racing Team 1970 01:11:48 02:44:59 02:53:27 00:14:36 02:02
28 48 Johan Norén Mariestadcyklisten 1984 01:11:02 02:45:25 02:53:30 00:14:40 02:02
29 98 Mathias Bergkvist Almby IK 1977 01:11:04 02:45:34 02:53:44 00:14:53 02:02
30 60 Isak Strömberg Cykloteket Racing Team 1982 01:11:01 02:45:55 02:54:21 00:15:31 02:03
31 72 Johan Axelsson Kolmården MTB 1978 01:11:03 02:46:27 02:54:54 00:16:04 02:03
32 81 Daniel Wennergren IK Ymer 1987 01:11:37 02:46:46 02:55:13 00:16:22 02:03
33 44 Jesper Dahlström Team cykelcity 1990 01:07:53 02:46:21 02:56:34 00:17:43 02:04
34 69 Tommy Johansson Falu CK 1971 01:11:37 02:47:53 02:56:51 00:18:01 02:04
35 40 Axel Lindh Härnösands CK 1993 01:07:26 02:46:11 02:57:07 00:18:16 02:05
36 53 Mikael Oskarsson CK Uni 1977 01:13:04 02:49:34 02:57:35 00:18:45 02:05
37 63 Peter Resar Sollerö IF cykel 1978 01:09:57 02:50:19 02:59:32 00:20:41 02:06
38 67 Jesper Andersson SMACK 1988 01:15:37 02:51:39 02:59:53 00:21:02 02:06
39 79 Robin Cederth Kungsör SK 1993 01:11:51 02:51:21 03:02:01 00:23:10 02:08
40 42 Eldar Kurseth Sykkylven SK/ GMAX 1971 01:14:10 02:54:36 03:02:43 00:23:53 02:08
41 61 Oskar Lund IF Hallby SOK 1984 01:14:17 02:54:56 03:03:01 00:24:10 02:09
42 97 Daniel Olsson Falu CK 1990 01:11:49 02:54:24 03:03:05 00:24:15 02:09
43 93 Andreas Svensson Finspångs CA 1986 01:13:42 02:54:50 03:03:06 00:24:15 02:09
43 1 Tomas Viklund IK Jarl Rättvik 1986 01:13:02 02:54:54 03:03:06 00:24:15 02:09
45 3 Martin Drotz Mjölby CK 1987 01:13:28 02:54:34 03:04:09 00:25:19 02:09
46 52 Martin Groth Tullinge SK 1976 01:13:33 02:55:11 03:04:33 00:25:43 02:10
47 59 Fabian Bender Cykloteket Racing Team 1981 01:15:51 03:02:41 03:11:45 00:32:54 02:15
48 89 Christoffer Kvist Borlänge CK 1993 01:13:50 03:03:07 03:12:55 00:34:04 02:16
49 4 Olle Axelsson Mjölby CK 1987 01:16:58 03:04:27 03:13:02 00:34:11 02:16
50 46 Mathias Karlsson Alingsås CK 1986 01:21:19 03:10:50 03:19:21 00:40:30 02:20
51 83 Victor Andersson Mera Lera MTB 1987 01:23:21 03:10:48 03:19:28 00:40:38 02:20
52 94 Robert Eriksson Kisa SK 1987 01:13:44 03:14:00 03:22:56 00:44:06 02:23
53 95 Clas Nordström Bålsta CK 1988 01:20:40 03:14:29 03:24:01 00:45:11 02:24
54 58 Pontus Johansson Cykloteket Racing Team 1982 01:16:10 03:12:48 03:24:46 00:45:55 02:24
55 76 Robert Carlsson Herrljuna CK 1987 01:21:20 03:17:27 03:26:41 00:47:50 02:25
56 54 Christofer Molander OK Tyr Mtb 1985 01:22:54 03:22:17 03:31:39 00:52:49 02:29
57 75 Erik Johansson Kinds CK 1981 01:32:11 03:49:50 04:00:05 01:21:15 02:49
  45 Bill Hellström Eksjö CK 1983 01:26:54 DNF  
  49 Mattias Nilsson Team Kalas/Pedalogerna 1989 DNF  
  65 Jesper Hjortsberg Team Corratec Sweden 1985 DNF  
  92 Jesper Gustafsson Hjo VK 1990 01:14:25 DNF  
  55 Martin Eriksson Cykloteket Racing Team 1992 DNS  
  70 Adam Skoglund MTB Täby 1986 DNS  
  73 Stefan Jansson Team Cannondale 1984 DNS  
  74 Mikael Flockhart Team Corratec Sweden 1980 DNS  
  96 Fredrik Edin Cykloteket Racing Team 1985 DNS  
  99 Niclas Eklöw Tullinge SK 1982       DNS    
Herrar Juniorer
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 212 Lukas Tegendal CK Uni 1995 01:16:57 03:01:51 03:10:58 02:14
2 200 Henrik Jansson Eskilstuna CK 1975 01:17:42 03:04:05 03:12:59 00:02:00 02:16
3 208 Niklas Johansson Norbergs CK 1994 01:17:33 03:04:04   03:13:00 00:02:01 02:16
Herrar Motion Halvan
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 1187 Kim Viklund Västerås CK 1996 01:17:00 01:25:31 02:15
2 1175 Johan Fryksenius OK-Tyr 1985 01:18:30 01:27:31 00:02:00 02:18
3 1180 Jan Persson Ludvika Elinstallation 1960 01:24:08 01:33:40 00:08:09 02:27
4 1118 Henrik Zetterberg Västerås CK 1997 01:25:37 01:35:58 00:10:27 02:31
5 1117 Erik Åkesson Västerås CK 1998 01:25:37 01:35:58 00:10:27 02:31
6 1141 Oliver Lindblom Eskilstuna ck 1997 01:27:06 01:36:35 00:11:04 02:32
7 1106 Lars Walldoff Örebrocyklisterna 1961 01:27:44 01:36:38 00:11:07 02:32
8 1152 Alex Klintman CK-UNI 1998 01:27:43 01:36:44 00:11:13 02:32
9 1134 Edwin Nerén Västerås CK 1998 01:27:19 01:37:10 00:11:39 02:33
10 1140 Svante Carlsson Brandkåren Sigtuna 1957 01:28:35 01:39:00 00:13:29 02:36
11 735 Kent Pergeus Team Astana/Fredrikshof 1971 01:30:09 01:39:55 00:14:24 02:37
12 1094 Johan Lindström Hedemora 1972 01:30:16 01:40:06 00:14:35 02:38
13 1163 William Kloo Norbergs CK 1997 01:40:35 00:15:04 02:38
14 1174 Urho Hakso Norbergs CK 1950 01:30:36 01:40:47 00:15:16 02:39
15 1166 Lars Modigs Säter 1946 01:31:33 01:41:02 00:15:31 02:39
16 1137 Jonny Widmark Karlskoga löp och cykelklubb 1968 01:33:09 01:42:11 00:16:40 02:41
17 1114 André Wallin Norbergs CK 1997 01:33:06 01:42:17 00:16:46 02:41
18 1164 Ulf Lindberg Team Autopara 1986 01:33:06 01:42:29 00:16:58 02:41
19 1122 Peter Hanslin Västerås 1967 01:36:03 01:45:14 00:19:43 02:46
20 1107 Christoffer Gustafsson Västerfärnebo 1978 01:35:45 01:45:19 00:19:48 02:46
21 1167 Peter Fors Norberg 1976 01:36:15 01:45:37 00:20:06 02:46
22 1123 Gunnar Hägg Tibro 1946 01:36:09 01:45:52 00:20:20 02:47
23 1157 Henrik Johansson Västerås 1977 01:36:06 01:45:58 00:20:27 02:47
24 1182 Martin Ekman Surahammar 1977 01:36:07 01:45:59 00:20:28 02:47
25 1116 Ulf Bernström Fredrikshof CK 1965 01:36:46 01:46:13 00:20:42 02:47
26 1177 Karl-Erik Annelund St Skedvi SOFF 1945 01:36:45 01:46:15 00:20:44 02:47
27 1169 Stefan Lundqvist Fagersta 1974 01:36:50 01:46:38 00:21:07 02:48
28 1165 Björn Hage IBK Kolarbyn 1986 01:37:01 01:46:40 00:21:08 02:48
29 1144 Andreas Åberg Team Prosén 1989 01:38:24 01:48:16 00:22:45 02:50
30 1143 Fredrik Prosen Team Prosén 1972 01:38:23 01:48:17 00:22:46 02:50
31 1013 Richard Nyberg Friluftsfrämjandet Västerås 1974 01:39:37 01:49:22 00:23:51 02:52
32 1145 Mikael Segerholm Slakmota SK 1976 01:40:24 01:50:30 00:24:59 02:54
33 1124 Eric Danils Smedjebacken 1986 01:40:37 01:50:48 00:25:17 02:54
34 1148 Jyrki Terho Hjo VK 1967 01:41:12 01:51:21 00:25:50 02:55
35 1113 Joakim Wikblad Winstons vänner 1963 01:40:47 01:51:23 00:25:52 02:55
36 1127 Oliver Svensson Skövde CK 1999 01:42:03 01:52:04 00:26:33 02:56
37 1147 Sven-Inge Eriksson Sunannsjö IK 1964 01:44:16 01:53:58 00:28:26 02:59
38 1154 Andreas Nilsson AXA Sports Club 1989 01:43:57 01:53:58 00:28:27 02:59
39 1173 Yngve Larsson Mera Lera MTB 1944 01:44:26 01:54:01 00:28:30 03:00
40 1178 Sten-Åke Garmert Finspång CA 1945 01:44:14 01:54:06 00:28:35 03:00
41 1135 Jens Nerén Västerås 1970 01:43:01 01:54:55 00:29:24 03:01
42 1126 Mats Svensson Skövde CK 1963 01:43:06 01:55:00 00:29:29 03:01
43 1160 Jerker Östman Surahammar 1982 01:45:20 01:55:27 00:29:56 03:02
44 1186 Tomas Augustsson Team Sweco 1969 01:45:31 01:55:29 00:29:58 03:02
45 1155 Peter Grefbäck Vadstena 1966 01:45:28 01:56:08 00:30:37 03:03
46 1088 Pär Lanninge Västerås 1979 01:47:02 01:57:31 00:32:00 03:05
47 1179 Staffan Hugerth Mora CK 1965 01:47:59 01:58:25 00:32:54 03:06
48 1133 Jesper Aspeskog CK Uni 1993 01:48:39 01:58:31 00:32:59 03:07
49 1130 Hans Ingemarsson Vasaloppsklubben i Hedemora 1968 01:48:48 01:58:35 00:33:04 03:07
50 1136 Peter Knutar Fagersta 1973 01:48:41 01:58:44 00:33:13 03:07
51 1183 Gustav Alm Karslunds IF Örebro 1983 01:49:15 01:59:22 00:33:51 03:08
52 1184 Hermm Axelisson Östansjö IF 1982 01:51:07 02:01:54 00:36:23 03:12
53 1125 Lars Danils Smedjebacken 1955 01:51:38 02:02:09 00:36:38 03:12
54 1158 Michael Hertzberg Ludvika 1967 01:51:29 02:02:15 00:36:44 03:13
55 1185 Jens Karlsson Skokloster 1957 01:52:26 02:02:45 00:37:14 03:13
56 1129 Bo Eriksson Folkärna 1962 01:52:17 02:02:45 00:37:14 03:13
57 882 Jonas Jireteg Team Freja 1970 01:51:30 02:02:50 00:37:19 03:13
58 1095 Johan Brandt Falun 1967 01:52:12 02:03:13 00:37:42 03:14
59 1153 Adam Lindfors Västerås CK 1998 01:52:43 02:03:40 00:38:08 03:15
60 1101 Jan Högberg Eskilstuna 1961 01:53:06 02:03:47 00:38:16 03:15
61 1104 Jan Vikström Kristinehamn 1948 01:53:12 02:03:48 00:38:17 03:15
62 1112 Lars Grennberger CK Hymer 1948 01:53:05 02:04:33 00:39:02 03:16
63 1151 Joakim Oknefjell Ski Bike Run Hudiksvall 1975 01:55:57 02:05:33 00:40:02 03:18
64 1171 Hans-Åke Gustafsson Norbergs OK 1954 01:55:35 02:05:45 00:40:14 03:18
65 1061 Mats Holm Norbergs CK 1965 01:54:43 02:06:07 00:40:35 03:19
66 1017 Lasse Binning Söräng CK 1963 01:56:10 02:07:03 00:41:32 03:20
67 1132 Henrik Svedberg Norbergs CK 1977 01:55:20 02:07:20 00:41:49 03:21
68 1096 Ulf Andersson SJIK 1967 01:58:19 02:09:53 00:44:21 03:25
69 1109 Björn Wedin Valbo AIF 1948 01:58:39 02:10:39 00:45:08 03:26
70 1142 Magnus Elonen Norberg 1967 01:59:59 02:10:48 00:45:17 03:26
71 1149 Jonas Sjögren Avesta 1971 02:00:27 02:11:29 00:45:58 03:27
72 1108 Anders Wåhlin-Edwall MTB Täby 1969 02:00:49 02:12:04 00:46:33 03:28
73 1029 Bengt Thomaeus Norberg 1951 02:00:26 02:12:46 00:47:15 03:29
74 1138 Anton Andersson Kratz Norberg 2000 02:01:14 02:14:49 00:49:18 03:32
75 1028 Håkan Laurila Fagersta 1973 02:04:47 02:15:39 00:50:08 03:34
76 1098 Anders Johansson Västerås 1959 02:05:49 02:17:11 00:51:40 03:36
77 1099 Ulf Johansson Västerås CK 1944 02:05:48 02:17:11 00:51:40 03:36
78 1139 Anders Öhman Friluftsfrämjandet MTB 1962 02:08:23 02:19:39 00:54:08 03:40
79 1027 Gösta Berglund Norbergs CK 1953 02:07:40 02:19:57 00:54:26 03:40
80 1168 Håkan Åhman Eliasson Logging AB 1973 02:07:36 02:21:00 00:55:29 03:42
81 1102 Bengt Eklund CK Natén Säter 1947 02:10:11 02:21:33 00:56:02 03:43
82 765 Roger Nilsson Team Corrate Sweden 1971 02:03:29 02:21:41 00:56:10 03:43
83 1128 Mickael Jansson-Vainionpää Norberg 1975 02:10:57 02:22:42 00:57:11 03:45
84 1121 Lars Jacobsson Norbergs SLK 1944 02:10:37 02:22:56 00:57:25 03:45
85 1093 Roland Reuterwall Enköping 1947 02:10:27 02:23:14 00:57:43 03:46
86 1119 Axel Andersson Norberg 2000 02:11:43 02:24:32 00:59:01 03:48
87 1120 Per Andersson Norberg 1960 02:11:45 02:24:33 00:59:01 03:48
88 1170 Hans Rosendahl Fagersta OK 1941 02:13:40 02:25:56 01:00:25 03:50
89 966 Robin Moilanen Göta MS 1995 02:07:26 02:26:51 01:01:20 03:51
90 654 Roland Domfors Västerås CK 1951 02:00:01 02:27:48 01:02:17 03:53
91 1115 Sten Unnerud Säter 1944 02:18:18 02:30:53 01:05:22 03:58
92 1162 Leif Efraimsson Västerås 1948 02:19:19 02:32:08 01:06:37 04:00
93 1105 Svante Forsberg Fagersta 1955 02:20:18 02:33:40 01:08:09 04:02
94 1110 Jakob Swanberg Västerås 1967 02:19:27 02:33:53 01:08:22 04:02
95 1172 Bruno Lindström Sya SK 1940 02:20:55 02:33:58 01:08:27 04:03
96 1111 Alf Stefan Lundin Norbergs SLK 1967 02:26:49 02:39:42 01:14:11 04:12
97 1089 Korosh Bigdeli Västerås 1960 02:29:06 02:45:30 01:19:58 04:21
98 1176 Bengt Juhlin Västerås CK 1962 02:31:20 02:46:10 01:20:39 04:22
99 1097 Sebastian Hagberg SJIK 1982 02:37:21 02:49:32 01:24:01 04:27
100 1131 Håkan Svensson Krylbo 1947 02:37:37 02:50:29 01:24:57 04:29
101 1150 Per-Åke Persson Sunnansjö IK 1936 02:59:18 03:13:34 01:48:03 05:05
102 1188 Björn Sörman Vedevåg 1951 03:04:30 03:19:00 01:53:29 05:14
103 1092 Fredrik Olofsson Sala 1977 03:17:39 03:33:42 02:08:11 05:37
  1159 Håkan Berglund Ryhovs MK 1966 DNF  
  1161 Hans Olsson Norbergs CK 1939 02:20:17 DNF  
  408 Martin Berggren EIK 1969 01:17:15 DNF  
  1090 Joakim Heed Sundsvallscyklisterna 1966 DNS  
  1100 Johan Lanner Lidingö 1971 DNS  
  1103 Kjell Persson Bollnäs CK 1945 DNS  
  1146 Jan-Ive Gustafsson Motala 1946 DNS  
  1156 Edvin Ljungström Team Sportia CK 1997     DNS    
Herrar Motion Helan
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 998 Patrik Karlkvist Atlas Copco 1989 01:17:06 03:04:15 03:13:38 02:16
2 721 Martin Rasbøl Andersen Team Cykel & Fjäll 1973 01:18:37 03:05:32 03:14:19 00:00:41 02:17
3 937 Zbigniew Wizner Primfaktor 1958 01:19:45 03:05:48 03:14:25 00:00:47 02:17
4 959 Jacob Nyström Crossmatte riders 1977 01:18:49 03:10:41 03:20:14 00:06:36 02:21
5 949 Peter Björkqvist Borlänge löparklubb 1967 01:20:40 03:11:35 03:20:48 00:07:09 02:21
6 723 Staffan Granberg Ryda SK 1959 01:19:45 03:14:35 03:23:55 00:10:17 02:23
7 672 Fredrik Gustafsson ICT P.I.G. 1968 01:21:52 03:14:56 03:23:58 00:10:19 02:23
8 953 Christopher Nord Mullsjö 1979 01:23:03 03:15:40 03:25:08 00:11:29 02:24
9 659 Fabian Hellberg Stadium IF 1969 01:23:02 03:15:44 03:25:12 00:11:34 02:24
10 700 Bo Pettersson Bollnäs CK 1960 01:24:44 03:17:11 03:25:46 00:12:08 02:25
11 777 Klas Andersson Finspångs CA 1971 01:23:11 03:16:34 03:25:56 00:12:18 02:25
12 712 Jens Lind Gävle 1974 01:22:44 03:17:45 03:27:37 00:13:59 02:26
13 762 Mats Viklund Västerås CK 1965 01:24:08 03:18:19 03:27:49 00:14:10 02:26
14 689 Josef Vestermark Uppsala 1985 01:24:31 03:18:51 03:28:12 00:14:33 02:26
15 656 Jonny Petrén Jah Roots Riders MTB 1969 01:24:42 03:19:14 03:28:14 00:14:35 02:26
16 666 Thomas Hovberg ACT-Tierp 1970 01:25:17 03:19:45 03:28:42 00:15:04 02:27
17 677 Sebastian Kemi Sandviken 1981 01:24:07 03:19:40 03:28:51 00:15:12 02:27
18 886 Hans Andreasson MTB Täby 1967 01:24:46 03:19:31 03:29:03 00:15:25 02:27
19 717 Johan Fallström Karlstad Multisport 1970 01:27:46 03:20:08 03:29:09 00:15:31 02:27
20 671 Jan Österberg Borlänge 1967 01:27:26 03:20:21 03:29:16 00:15:37 02:27
21 885 Stefan Killberg Lantmännen Agroenergi AB 1962 01:22:52 03:19:31 03:29:51 00:16:12 02:28
22 979 Leif Andersson Stjerneskolans IF 1961 01:25:15 03:21:37 03:30:46 00:17:08 02:28
23 942 Lars Olsson TV88 1964 01:26:49 03:22:07 03:30:55 00:17:17 02:28
24 667 Mattias Sandstedt IK Hakarpspojkarna 1974 01:25:19 03:22:09 03:31:01 00:17:23 02:28
25 704 Thomas Arnesson Uppsala 1983 01:25:38 03:21:52 03:31:03 00:17:24 02:28
26 675 Joakim Persson Borlänge CK 1977 01:22:29 03:20:39 03:31:08 00:17:30 02:29
27 940 Stefan Olofsson Sunnansjö IK 1964 01:27:00 03:22:25 03:32:11 00:18:33 02:29
28 749 Leif Wigert Ludvika 1968 01:26:01 03:23:21 03:32:37 00:18:59 02:30
29 715 Daniel Framdahl Västerås CK 1975 01:26:38 03:24:01 03:33:24 00:19:46 02:30
30 697 Henrik Berg Team cykelgubbar mtb 1978 01:26:01 03:24:00 03:33:32 00:19:54 02:30
31 900 Ove Rosén Askersund 1963 01:27:36 03:24:35 03:34:34 00:20:56 02:31
32 864 Henrik Grankvist Västerås 1990 01:24:46 03:25:16 03:36:03 00:22:24 02:32
33 726 Fredrik Sundin Brunflo IF 1973 01:28:44 03:26:18 03:36:06 00:22:28 02:32
34 952 Jesper Nilsson Västerås 1987 01:28:28 03:27:52 03:37:23 00:23:45 02:33
35 947 Johan Andersson Bjursås IK 1966 01:26:37 03:28:13 03:38:03 00:24:24 02:33
36 936 Johan Dahlberg Västerås CK 1973 01:30:37 03:29:18 03:38:47 00:25:09 02:34
37 682 Göran Latva Vallentuna 1972 01:30:40 03:30:19 03:40:01 00:26:23 02:35
38 761 Anders Englund Fredrikshofs CK 1959 01:33:56 03:31:15 03:40:12 00:26:33 02:35
39 890 Erik Adeler Fredrikhofs CK / Norge 1979 01:28:43 03:30:44 03:40:47 00:27:09 02:35
40 950 Robert Gading Staffanstorp CK 1984 01:31:52 03:32:16 03:41:29 00:27:51 02:36
41 685 Thomas Jansson Länna 1961 01:33:41 03:32:15 03:41:33 00:27:55 02:36
42 978 Magnus Astervik Stockholm 1967 01:30:11 03:32:08 03:41:33 00:27:55 02:36
43 958 Håkan Åkesson Västerås CK 1968 01:29:21 03:31:38 03:41:41 00:28:03 02:36
44 741 Magnus Fahlström Sundborn 1966 01:31:35 03:32:36 03:41:47 00:28:08 02:36
45 879 Gert Nestler IFK Mora 1972 01:27:53 03:32:39 03:42:16 00:28:38 02:36
46 679 Thomas Westrin Trönö IK 1978 01:34:00 03:33:56 03:43:30 00:29:52 02:37
47 989 Lennart Kvarnström Hällefors 1961 01:31:35 03:34:22 03:43:31 00:29:53 02:37
48 746 Glenn Viksten Jah Rootsriders MTB 1972 01:27:40 03:34:21 03:44:05 00:30:27 02:38
49 745 Andreas Axman MAIF CK 1975 01:33:48 03:35:28 03:44:33 00:30:54 02:38
50 910 Ingemar Allerdahl Eskilstuna CK 1982 01:31:11 03:35:15 03:44:33 00:30:55 02:38
51 965 Kim Barklund Västerås 1991 01:39:27 03:35:15 03:44:56 00:31:17 02:38
52 775 Andreas Forlsun SWECO 1982 01:27:36 03:34:55 03:44:59 00:31:21 02:38
53 722 Lasse Nordström Sportklubben 1982 01:31:39 03:35:47 03:45:42 00:32:04 02:39
54 926 Olle Andersson Rånäs 4H 1970 01:30:12 03:35:28 03:46:04 00:32:26 02:39
55 918 Stefan Wennberg Solsta CK 1970 01:31:28 03:35:48 03:47:23 00:33:45 02:40
56 748 Martin Thorin Skarpnäcks OL 1970 01:27:33 03:37:22 03:47:25 00:33:46 02:40
57 993 Christer Morell Falun 1964 01:37:38 03:38:49 03:48:04 00:34:26 02:40
58 938 Håkan Lång Almunge 1960 01:39:12 03:37:55 03:48:13 00:34:35 02:41
59 933 Mikael Noren Falun 1964 01:32:37 03:39:17 03:49:17 00:35:39 02:41
60 694 Mikael Nyholm Norbergs CK 1974 01:33:04 03:39:24 03:49:19 00:35:40 02:41
61 716 Tommy Vikman Örsundsbro 1976 01:40:31 03:40:05 03:49:28 00:35:49 02:41
62 773 Jens Dahle NMT 1965 01:38:15 03:40:05 03:49:29 00:35:50 02:41
63 665 Per Gransell Grängesberg 1963 01:31:37 03:39:36 03:49:56 00:36:17 02:42
64 987 Thomas Johansson Vänersborg 1963 01:30:40 03:40:04 03:49:57 00:36:18 02:42
65 698 Rickard Brehmer Jah Roots Riders MTB 1975 01:32:34 03:40:30 03:50:44 00:37:06 02:42
66 865 Patrik Fahlström Heby AIF 1977 01:33:03 03:40:46 03:50:45 00:37:07 02:42
67 982 Olle Gerdtman CK Ceres 1986 01:31:40 03:40:42 03:50:46 00:37:08 02:42
68 780 Peter Strandberg Borlänge CK 1980 01:28:27 03:40:04 03:50:58 00:37:20 02:43
69 884 Magnus Sandberg Lantmännen Agroenergi AB 1965 01:34:00 03:41:23 03:51:12 00:37:34 02:43
70 970 Esko Stadig Virsbo 1957 01:31:09 03:41:30 03:51:38 00:38:00 02:43
71 687 Claes Roosberg Göteborg 1979 01:33:48 03:40:19 03:51:38 00:38:00 02:43
72 963 Björn Andersson Västerås 1973 01:33:25 03:41:39 03:51:49 00:38:10 02:43
73 653 Roger Hagberg Eskilstuna CK 1960 01:31:10 03:41:29 03:51:49 00:38:11 02:43
74 985 Mattias Dufva Crossmatte Riders 1979 01:31:04 03:41:40 03:51:56 00:38:17 02:43
75 691 Rolf Sjögren Maif CK 1972 01:34:04 03:42:20 03:52:16 00:38:37 02:43
76 986 Mattias Saus Uppsala Titans 1982 01:32:36 03:42:17 03:52:17 00:38:39 02:43
77 681 Sten Liljeholm Falu CK 1952 01:33:04 03:42:29 03:52:43 00:39:05 02:44
78 919 Reith Olsson CC Trollhättan 1961 01:33:39 03:44:05 03:53:41 00:40:03 02:44
79 699 Mats Blomstedt Finspångs CA 1964 01:36:05 03:43:42 03:53:43 00:40:05 02:44
80 683 Björn Andersson Team Mörklången 1967 01:39:33 03:43:57 03:54:09 00:40:31 02:45
81 747 Fredrik Modin IFK Sala 1971 01:34:54 03:44:18 03:54:23 00:40:44 02:45
82 962 Lars Zetterberg Västerås CK 1967 01:30:22 03:43:55 03:54:46 00:41:08 02:45
83 1268 Thomas Johansson Västerås 1980 01:31:47 03:43:13 03:54:47 00:41:09 02:45
84 742 Pelle Bachmann Nordea 1966 01:32:33 03:45:09 03:55:25 00:41:47 02:46
85 758 Mats Harrysson Enköping 1970 01:42:02 03:46:03 03:55:45 00:42:06 02:46
86 957 Kenneth Persson Borlänge 1972 01:33:05 03:45:16 03:56:03 00:42:24 02:46
87 707 Johan Olsson Årsunda IF 1989 01:34:12 03:45:43 03:56:24 00:42:46 02:46
88 908 Matts Pers SJIK 1973 01:36:46 03:46:41 03:56:52 00:43:14 02:47
89 994 Dennis Björkman Västerås CK 1974 01:33:56 03:46:41 03:56:53 00:43:14 02:47
90 779 Mathias Bergman Trönö IK 1977 01:36:42 03:47:57 03:57:41 00:44:02 02:47
91 873 Ove Unosson Norbergs CK 1976 01:32:53 03:47:30 03:57:45 00:44:07 02:47
92 734 Joakim Fredriksson Åkersberga 1968 01:27:48 03:46:05 03:58:08 00:44:30 02:48
93 753 Niklas Lindelll Mälarö SoK 1969 01:35:14 03:47:00 03:58:42 00:45:04 02:48
94 714 Mattias Hanson Stockholm 1965 01:35:05 03:48:52 03:58:47 00:45:09 02:48
95 916 Stefan Persson Scania IF 1958 01:46:50 03:58:49 00:45:10 02:48
96 964 Magnus Barklund Västerås 1963 01:39:29 03:49:08 03:59:07 00:45:28 02:48
97 897 Mattias Albertsson Örebrocyklisterna 1973 01:36:27 03:50:06 03:59:23 00:45:44 02:48
98 732 Håkan Fernhagen Örebro 1966 01:36:23 03:49:37 03:59:59 00:46:20 02:49
99 972 Mats Allström Eskilstuna CK 1971 01:33:02 03:48:45 04:00:01 00:46:22 02:49
100 695 David Gustafsson MTB Täby 1975 01:38:21 03:49:58 04:00:17 00:46:38 02:49
101 663 Johannes Gransell Grängesberg 1986 01:32:41 03:51:21 04:02:19 00:48:41 02:51
102 767 Joakim Söderblom SAS 1960 01:37:53 03:52:29 04:02:21 00:48:42 02:51
103 781 Mats Bergström CK Hymer 1959 01:40:16 03:51:56 04:02:21 00:48:43 02:51
104 945 Daniel Johansson Garphyttan 1977 01:36:49 03:52:46 04:02:38 00:48:59 02:51
105 770 Stefan Burlin Gävle 1979 01:32:25 03:50:12 04:03:19 00:49:41 02:51
106 968 Per Lindholm Lidingö 1965 01:40:45 03:53:56 04:04:12 00:50:34 02:52
107 759 Pär Olofsson Spårvägen 1965 01:36:11 03:54:40 04:04:15 00:50:36 02:52
108 725 Reiner Berndt Team RM Komponenter 1956 01:39:30 03:54:33 04:04:16 00:50:37 02:52
109 997 Anders Westman Vångabergets Slalomklubb 1960 01:35:55 03:54:47 04:05:14 00:51:35 02:53
110 887 Mikael Söderbergh Knivsta 1969 01:36:42 03:54:50 04:05:28 00:51:49 02:53
111 955 Daniel Jäderblom Fjärdhundra SK 1975 01:40:43 03:55:09 04:05:31 00:51:52 02:53
112 960 Andreas Fernros Salbohed 1975 01:43:59 03:55:57 04:05:47 00:52:08 02:53
113 992 Bengt Carlsson Hällefors 1956 01:39:23 03:55:11 04:06:05 00:52:26 02:53
114 657 Leif Persson Team Sweco 1948 01:43:03 03:55:50 04:06:10 00:52:32 02:53
115 686 Daniel Jildefjord Utby MTB 1973 04:06:40 00:53:01 02:54
116 651 Reino Malaska SMACK 1955 01:39:32 03:56:09 04:07:14 00:53:36 02:54
117 718 Jens Persson Ludvika 1987 01:41:20 03:55:55 04:07:21 00:53:42 02:54
118 744 Kristian Ledung Örebro 1977 01:38:01 03:56:29 04:07:49 00:54:11 02:54
119 719 Per Elvin Grödinge 1963 01:42:41 03:55:34 04:08:32 00:54:53 02:55
120 875 Sivert Wilson Grästorp 1977 01:39:30 03:57:41 04:08:33 00:54:55 02:55
121 740 Åke Lissmats IK Jarl 1965 01:43:03 03:57:31 04:08:35 00:54:56 02:55
122 932 Pär Ekhamre Eskilstuna CK 1977 01:38:36 03:58:39 04:09:06 00:55:28 02:55
123 999 Markus Dahlberg Västerås CK 1977 01:32:36 03:58:39 04:09:17 00:55:39 02:55
124 898 Mikael Hallgren Söderbärke Goif 1962 01:42:09 03:58:54 04:09:30 00:55:52 02:56
125 760 Magnus Seton Team Kixon 1972 01:41:08 03:58:51 04:09:44 00:56:06 02:56
126 943 Erik Sjöberg Smedjebacken 1963 01:42:31 03:58:54 04:09:57 00:56:19 02:56
127 782 Torbjörn Jansson Garphyttans IF 1958 01:43:57 04:00:47 04:11:25 00:57:47 02:57
128 678 Johan Fahlroth Korsnäs Korpen 1967 01:38:51 04:00:41 04:12:06 00:58:28 02:57
129 650 Bertil Enberg Grödinge 1961 01:46:55 04:02:13 04:12:12 00:58:33 02:58
130 946 Magnus Fahlström Falun 1971 01:42:33 04:02:11 04:12:12 00:58:34 02:58
131 914 Conny Wicksell Goif Tjalve 1956 01:43:20 04:01:46 04:12:31 00:58:53 02:58
132 743 Carl Scnell Borensberg 1982 01:44:14 04:02:39 04:12:36 00:58:58 02:58
133 784 Björn Nilsson ABB IF 1957 01:36:59 04:02:10 04:12:38 00:58:59 02:58
134 655 Jimmy Petrén Jah Roots Riders MTB 1978 01:44:15 04:01:55 04:12:47 00:59:09 02:58
135 951 Micke Lindgren Norbergs CK 1969 01:46:00 04:01:55 04:12:53 00:59:14 02:58
136 995 Greger Hellman Team Cartesia 1967 01:42:00 04:02:25 04:13:27 00:59:49 02:58
137 894 Tomek Jansson Fredrikshof CK 1984 01:47:23 04:03:55 04:13:40 01:00:01 02:59
138 771 Peter Ejdemo Falun 1961 01:31:47 04:02:45 04:13:50 01:00:12 02:59
139 981 Bo Birath Hasselfors 1955 01:42:34 04:03:06 04:13:59 01:00:21 02:59
140 713 Jonas Cederlöf OK Tyr 1968 01:58:27 04:04:15 04:14:13 01:00:35 02:59
141 883 Jonny Elofsson Team Freja 1983 01:44:05 04:03:47 04:14:14 01:00:36 02:59
142 975 Bosse Wiklund Leksand 1964 01:42:04 04:03:01 04:14:21 01:00:43 02:59
143 961 Stefan Åhlén Skinnsberg CK 1964 01:44:21 04:04:15 04:14:53 01:01:14 02:59
144 733 Michael Pettersson Vaxholms Roddförening 1973 01:44:20 04:05:33 04:15:31 01:01:53 03:00
145 720 Noel Stanley Västerås 1962 01:42:02 04:05:34 04:15:34 01:01:55 03:00
146 881 Stefan Kedling Gävle 1980 01:39:28 04:05:28 04:15:42 01:02:04 03:00
147 729 Ronny Bengtsson Incotrade 1971 01:51:38 04:05:39 04:16:05 01:02:26 03:00
148 680 Andreas Lindblom Märsta 1972 01:47:26 04:05:36 04:16:11 01:02:33 03:00
149 674 Andreas Engström Fixed Gear Stockholm 1975 01:44:24 04:05:39 04:16:22 01:02:44 03:00
150 899 Peter Nilsson Ride of Hope 1969 01:39:11 04:03:27 04:17:13 01:03:34 03:01
151 664 Lars-Inge Sandgren Östhammars MK 1957 01:43:02 04:06:01 04:17:15 01:03:36 03:01
152 895 Anders Larsson Årsta 1976 01:48:19 04:08:50 04:18:29 01:04:51 03:02
153 866 Fredrik Lyckedahl Sala 1981 01:48:25 04:08:03 04:18:31 01:04:53 03:02
154 728 Olof Sylvén Trollhättan 1981 01:46:51 04:08:02 04:18:32 01:04:53 03:02
155 880 Sean de Connick Arninge Golf 1963 01:48:39 04:08:02 04:18:35 01:04:57 03:02
156 739 Tommy Torwald Fredrikshofs CK 1987 01:45:17 04:08:56 04:19:45 01:06:07 03:03
157 891 Peter Jacobsson Eländens IF 1973 01:46:00 04:08:55 04:20:23 01:06:45 03:03
158 736 Michael Eskelius Järfälla CK 1961 01:43:37 04:08:55 04:20:29 01:06:51 03:03
159 973 Sven-Åke Nilsson Kilafors SK 1968 01:49:20 04:10:59 04:21:30 01:07:51 03:04
160 930 Torbjörn Blom Valbo 1974 01:47:56 04:11:11 04:21:32 01:07:54 03:04
161 941 Anders Olofsson Ornäs IK 1967 01:42:08 04:11:12 04:22:44 01:09:05 03:05
162 954 Ingemar Jäderblom Fjärdhundra SK 1949 01:47:50 04:12:48 04:23:37 01:09:58 03:06
163 783 Emil Nilsson ABB IF 1984 01:41:05 04:11:40 04:23:55 01:10:17 03:06
164 737 Ronny Fröling Team Freja/Västerås 1969 01:42:24 04:14:10 04:25:12 01:11:33 03:07
165 871 Håkan Johansson Forshaga 1961 01:49:16 04:14:05 04:25:14 01:11:35 03:07
166 669 Olof Friman Korsnäsverkens Korpklubb 1983 01:39:25 04:14:04 04:26:38 01:12:59 03:08
167 923 Roland Sjögren Rembo IK 1949 01:53:42 04:17:09 04:28:23 01:14:44 03:09
168 658 Thord Bontha CK Hymer 1952 01:45:16 04:18:02 04:28:34 01:14:55 03:09
169 967 Christoffer Moilanen Göta MS 1965 02:07:20 04:19:56 04:30:19 01:16:40 03:10
170 684 Jimmy Nyberg Västerås 1960 01:52:03 04:20:14 04:30:25 01:16:47 03:10
171 676 Mats Bergman Norbergs CK 1961 01:49:49 04:18:58 04:30:28 01:16:49 03:10
172 996 Rickard Tiger Norbergs CK 1985 01:50:02 04:20:09 04:30:32 01:16:53 03:10
173 709 Joakim Oghammar Avesta Klippcenter 1973 01:51:35 04:19:38 04:30:39 01:17:00 03:11
174 778 Ingemar Löfqvist Vreta So MK 1947 01:49:33 04:19:15 04:31:07 01:17:29 03:11
175 983 Stig Gerdtman Vingåkers OK 1956 01:42:06 04:21:28 04:32:18 01:18:40 03:12
176 872 Stefan Fontaeus Uppsala 1971 01:45:24 04:21:40 04:32:33 01:18:55 03:12
177 730 Jens Lambeth Astrazeneca IF 1970 01:48:17 04:21:25 04:32:58 01:19:19 03:12
178 688 Michael Dyballa Team Form Visborg 1963 01:52:38 04:22:45 04:33:20 01:19:41 03:12
179 772 Patrik Lindeberg NMT 1965 01:41:59 04:23:41 04:34:59 01:21:21 03:14
180 673 Fredric Svensson Värnamo Frisksportklubb 1979 01:49:17 04:24:27 04:35:27 01:21:49 03:14
181 892 Peter Lundmark Bålsta CK 1957 01:50:26 04:19:24 04:35:28 01:21:49 03:14
182 939 Hans-Göran Rubin Norbergs CK 1973 04:36:00 01:22:22 03:14
183 971 Staffan Rennermalm Skiers Inn 1968 01:57:39 04:26:11 04:37:57 01:24:19 03:16
184 763 Michael Skordby IFK Mora 1959 01:52:50 04:27:03 04:37:58 01:24:20 03:16
185 706 Bo Enstedt Sigtuna 1975 01:51:11 04:26:41 04:38:38 01:24:59 03:16
186 984 Tony Jansson Nyhammars IF 1972 01:43:09 04:28:04 04:38:53 01:25:14 03:16
187 934 Anders Sirsjö Örebro 1979 01:55:35 04:28:04 04:38:53 01:25:15 03:16
188 668 Roland Karlsson Vallentuna 1967 01:51:19 04:28:58 04:40:44 01:27:06 03:18
189 929 Jesper Quattrini Team LGF 1970 01:55:34 04:30:22 04:40:48 01:27:10 03:18
190 913 Markus Hjalmarsson Willander Krampanfall Racing 1982 01:33:54 04:29:24 04:41:06 01:27:28 03:18
191 889 Thomas Viktorsson Hallstahammar 1967 01:52:42 04:31:36 04:43:32 01:29:54 03:20
192 911 Lars Fahlén Team LGF 1966 01:55:39 04:31:56 04:43:35 01:29:57 03:20
193 931 Georg Lohse Brickebacken HK 1958 01:55:00 04:34:29 04:45:11 01:31:33 03:21
194 705 Peder Ekelund Ljungqvist Hedemora 1965 01:52:52 04:33:10 04:45:34 01:31:55 03:21
195 755 Roine Larsson Bålsta 1946 01:57:26 04:32:49 04:45:37 01:31:58 03:21
196 751 Pontus Hansén Örebrocyklisterna 1969 01:55:20 04:35:54 04:46:58 01:33:19 03:22
197 921 Patric Arvidsson Örebrocyklisterna 1964 01:55:18 04:35:54 04:46:58 01:33:19 03:22
198 944 Leo Rossi Gävle CA 1954 01:55:52 04:35:30 04:47:07 01:33:29 03:22
199 896 Jonny Bråthen Örebrocyklisterna 1974 01:54:05 04:36:46 04:48:46 01:35:08 03:23
200 776 Klas Hedin ÅKB 1966 01:48:39 04:36:35 04:48:49 01:35:11 03:23
201 769 Sören Jansson SAS CK 1953 01:51:09 04:41:00 04:51:28 01:37:49 03:25
202 766 Robert Karlsson Västerfärnebo 1973 01:45:30 04:38:01 04:51:46 01:38:07 03:25
203 909 Johan Andreasson UCT 1973 01:56:42 04:39:48 04:51:48 01:38:10 03:25
204 652 Richard Jansson Grangärdebygdens CK 1959 01:49:26 04:39:03 04:52:15 01:38:37 03:26
205 920 Matz Ekman Karlslunds IF 1960 01:55:19 04:40:38 04:53:16 01:39:38 03:27
206 768 Stefan Olshagen SAS CK 1963 01:51:12 04:41:44 04:53:56 01:40:18 03:27
207 710 Kjell Wåhlgren Spårvägen CF 1961 02:01:15 04:42:36 04:54:02 01:40:24 03:27
208 724 David Pettersson MBFAM 1978 01:46:57 04:28:25 04:54:48 01:41:10 03:28
209 660 Sebastian Ericsson Porsche Klubb Norberg 1983 01:46:57 04:28:29 04:54:48 01:41:10 03:28
210 754 Roger Ivarsson Hedemora 1975 01:55:09 04:43:32 04:54:56 01:41:18 03:28
211 670 Torbjörn Jönsson Angered 1967 02:04:21 04:46:08 04:57:33 01:43:54 03:30
212 867 Bo Järviken Jönköping 1965 01:55:37 04:46:22 04:58:25 01:44:47 03:30
213 869 Lars-Olof Bergman Arendal, Norge 1944 01:53:05 04:47:52 05:02:02 01:48:23 03:33
214 915 Anders Berglund Almby IK 1964 01:55:33 04:49:35 05:02:02 01:48:24 03:33
215 928 Fredrik Pettersson Norrtälje 1970 01:59:53 04:51:28 05:04:44 01:51:06 03:35
216 927 Ronnie Sjöberg Fagersta 1971 02:01:39 04:53:00 05:05:28 01:51:49 03:35
217 948 Magnus Strahlert Västerås 1979 02:08:14 04:58:50 05:10:04 01:56:25 03:38
218 752 Jan-Erik Bergman Kopparberg 1975 02:07:32 05:02:20 05:14:40 02:01:01 03:42
219 878 Ulf Birgersson Gävle 1967 01:56:50 05:04:47 05:18:00 02:04:21 03:44
220 750 Jussi Ekola Team Korpen 1958 02:00:24 05:11:05 05:23:29 02:09:50 03:48
221 756 Tony Pettersson Eskilstuna 1967 02:08:02 05:12:59 05:23:47 02:10:09 03:48
222 757 Martin Nyman Eskilstuna IK 1968 02:08:03 05:13:55 05:24:44 02:11:06 03:49
223 922 Jouko Myyryläinen Västerås CK 1960 02:16:44 05:24:24 05:36:05 02:22:27 03:57
224 738 Kent Torwald Fredrikshofs CK 1964 02:07:58 05:30:41 05:43:07 02:29:29 04:02
225 924 Adam Axelsson Arboga 1981 02:18:35 05:43:52 05:55:28 02:41:49 04:10
  661 Tomas Tollin Axa Sports Club 1961 DNF  
  693 Mattias Nilsson Ambulansen Uppsala 1969 01:33:35 DNF  
  702 Bengt Henriques Farsta 1974 DNF  
  708 Eric Karlefeldt Borlänge CK 2007 01:36:40 DNF  
  727 Björn Furulind Fagersta CA 1955 02:10:35 DNF  
  917 Ludvig Persson Scania IF 1990 01:43:57 DNF  
  925 Jonny Andersson Eskilstuna IK 1967 02:18:46 DNF  
  935 Joel Ahlqvist Skarpnäcks OL 1973 01:27:34 DNF  
  969 Magnus Karlsson Stockholm 1970 DNF  
  977 Anders Rennermalm Lima IF 1965 DNF  
  988 Niklas Sjöberg Söderköpings SK 1974 DNF  
  764 Henrik Mylle Roast Zone Sport 1968 DNF  
  774 Mårten Kluck CK Parr 1971 01:27:32 DNF  
  662 Nicklas Ström Falun drag 1966 DNS  
  690 Daniel Rosander Jönköping 1970 DNS  
  696 Mikael Gottfridson Stockholm Multisport 1980 DNS  
  703 Tord Brunswick MTB Täby 1960 DNS  
  711 Emil Lindblom LLC-Mitsubishi 1986 DNS  
  800 Bengt-Åke Johansson Cykel&Fjäll Falun 1955 DNS  
  868 Magnus Denckert Bjärnum 1966 DNS  
  870 Mats Karlén Spånga 1971 DNS  
  874 Calle Friberg Triathlon Väst 1973 DNS  
  876 Lars-Göran Karlsson Team Läby-Västerby 1963 DNS  
  877 Sune Brändholm Sälens IF 1967 DNS  
  888 Stefan Jansen ADP DSI 1967 DNS  
  893 Anton Lange Gnesta 1992 DNS  
  912 Christopher Pickering Göteborgs CK 1975 DNS  
  956 Daniel Nyström Norbergs CK 1977 DNS  
  974 Tobias Bäckström Norrbärke SK 1980 DNS  
  976 Mikael Carlsson Östervåla Kraftsportklubb 1978 DNS  
  990 Niklas Karlsson Team Karlsson 1966 DNS  
  991 Jonas Hermansson CK Valhall 1978 DNS  
  731 Magnus Setorn Team Kixon 1972       DNS    
Herrar Sport
Plats Start nr Förnamn Efternamn Förening/Ort/Land Född Mellantid 1 Mellantid 2 Distrikt Tid Tid Efter Pace
1 124 Peter Knoblach AXA Sportsclub 1981 01:14:00 02:54:56 03:03:01 02:09
2 163 Olof Malm Norbergs CK 1975 01:15:41 02:59:11 03:07:45 00:04:44 02:12
3 179 Erik Kåberg Rembo 1992 01:16:20 02:59:38 03:08:31 00:05:30 02:13
4 121 Andreas Jonsson Falu CK 1983 01:17:24 03:01:31 03:09:48 00:06:47 02:13
5 157 Simon Gabrielsson Borås 1977 01:17:27 03:03:28 03:12:34 00:09:33 02:15
6 159 Magnus Baer MTB Täby 1986 01:18:50 03:04:05 03:13:04 00:10:03 02:16
7 139 Angus Dorrington CSK Ludvika 1987 01:16:00 03:05:53 03:14:29 00:11:28 02:17
8 162 Håkan Tibell Mitsubishi MTB Team 1972 01:20:14 03:06:59 03:15:39 00:12:38 02:18
9 108 Tobias Andersson IK Hakarpspojkarna 1980 01:20:17 03:06:54 03:15:41 00:12:40 02:18
10 126 Johan Nilsson CITY WOLFS SC 1973 01:20:56 03:06:59 03:16:05 00:13:04 02:18
11 138 Peo Svahn Kolmården MTB 1967 01:19:38 03:07:05 03:16:20 00:13:19 02:18
12 143 Nicklas Johansson Rembo IK 1972 01:21:41 03:08:46 03:17:23 00:14:22 02:19
13 146 Johan Johansson Värnamo Ck/Team High Chaparral 1970 01:22:38 03:10:49 03:19:17 00:16:16 02:20
14 151 Markus Ottesen MTB Täby 1981 01:21:19 03:10:13 03:19:20 00:16:19 02:20
15 175 Mikael Karlsson Norberg 1979 01:21:30 03:11:15 03:20:17 00:17:16 02:21
16 168 Johan Danielsson Norberg 1967 01:24:02 03:11:32 03:20:28 00:17:27 02:21
17 185 Andreas Olsson CK Parr 1981 01:21:38 03:11:15 03:20:47 00:17:46 02:21
18 153 Ted Bergkvist Norbergs CK 1969 01:22:57 03:13:23 03:22:50 00:19:49 02:23
19 112 Pontus Eriksson Skinnsbergs CK 1968 01:25:02 03:14:25 03:22:57 00:19:56 02:23
20 109 Joakim Grundmann CK Valhall 1980 01:26:47 03:14:23 03:23:01 00:20:00 02:23
21 122 Mikael Langhammer SMACK 1971 01:21:57 03:13:31 03:23:14 00:20:13 02:23
22 130 Alexander Lind CK Uni 1988 01:24:49 03:16:26 03:25:14 00:22:13 02:24
23 110 Jens Grundmann CK Valhall 1980 01:24:29 03:16:12 03:25:15 00:22:14 02:24
24 111 Lars Eriksson Mora CK 1978 01:26:34 03:16:40 03:25:46 00:22:45 02:25
25 136 Lars Ericson Mora CK 1956 01:23:29 03:16:54 03:26:35 00:23:34 02:25
26 144 Ludvig Karlsson IK Ymer 1987 01:24:20 03:17:39 03:27:07 00:24:06 02:26
27 129 Keith Johansson VCK/Team High Chaparral 1966 01:23:36 03:16:54 03:27:12 00:24:11 02:26
28 173 David Häggkvist Östhammars MK 1988 01:23:24 03:17:55 03:27:51 00:24:50 02:26
29 166 Johan Holm Norbergs CK 1983 01:20:40 03:18:56 03:28:18 00:25:17 02:27
30 115 Anton Lange CK Dainon 1992 01:27:19 03:20:31 03:29:26 00:26:25 02:27
31 155 Tobias Strandh Tidaholm CA 1987 01:28:02 03:20:39 03:30:07 00:27:06 02:28
32 149 Leif Gustavsson Norbergs CK 1965 01:26:28 03:22:14 03:30:46 00:27:45 02:28
33 171 Leif Dahlander Brudpiga RK 1967 01:24:28 03:22:20 03:31:30 00:28:29 02:29
34 133 Olle Norell Sandvikens CK 1956 01:26:51 03:21:45 03:31:34 00:28:33 02:29
35 107 Staffan Ericsson Västerås CK 1983 01:25:03 03:23:16 03:32:46 00:29:45 02:30
36 135 Peter Nilsson CK Uni 1970 01:27:18 03:24:13 03:33:14 00:30:13 02:30
37 167 Anders Carlsson Petersen Machinery 1965 01:29:42 03:26:35 03:35:47 00:32:46 02:32
38 123 Anders Thelberg Härnösands CK 1959 01:25:38 03:26:38 03:36:34 00:33:33 02:32
39 147 Hans Gummesson CK Natén Säter 1962 01:24:45 03:26:49 03:36:35 00:33:34 02:32
40 156 Olliver Forsgren Tidaholms CA 1987 01:28:12 03:27:26 03:37:08 00:34:07 02:33
41 180 Daniel Flycht CK Ceres 1980 01:27:59 03:28:21 03:37:54 00:34:53 02:33
42 161 Olof Karis CK UNI 1965 01:30:18 03:28:34 03:38:00 00:34:59 02:33
43 119 Johan Davik OK Hammaren 1966 01:26:50 03:31:22 03:41:13 00:38:12 02:36
44 165 Karl Abel Malm Norbergs CK 1985 01:27:45 03:30:37 03:41:19 00:38:18 02:36
45 127 Bengt Hansson Strömstad 1950 01:29:47 03:32:12 03:42:09 00:39:08 02:36
46 150 Håkan Olander Mora CK 1969 01:28:01 03:33:44 03:42:44 00:39:43 02:37
47 181 Mikael Karlsson CSK Ludvika 1963 01:36:56 03:33:50 03:42:50 00:39:49 02:37

48

113 Esa Kuosku Gävle CA 1963   03:34:28 03:44:55 00:41:54 02:38
49 182 Jonny Carlsson CK Dainon 1970 01:27:03 03:35:18 03:45:01 00:42:00 02:38
50 128 Philip Schröderheim Saltsjö-Boo 1972 01:35:17 03:36:24 03:46:00 00:42:59 02:39
51 137 Håkan Molander OK Tyr Mtb 1989 01:32:45 03:37:24 03:47:14 00:44:13 02:40
52 172 Fredrik Karlsson Östhammars MK 1972 01:29:48 03:37:44 03:48:04 00:45:03 02:40
53 120 Jonnie Allansson Örebrocyklisterna 1975 01:32:54 03:39:12 03:48:31 00:45:30 02:41
54 177 Jimmy Mikier Köpings Cykel 1967 01:26:50 03:37:27 03:48:41 00:45:40 02:41
55 117 Ingvar Wihlborg Mera Lera MTB 1945 01:31:37 03:39:13 03:49:07 00:46:06 02:41
56 176 Martin Löf Gävle CA 1974 01:35:37 03:40:15 03:49:59 00:46:58 02:42
57 170 Anders Lindblom Sandvikens CK 1982 01:32:25 03:40:56 03:51:04 00:48:03 02:43
58 131 Niclas Österberg Tullinge SK 1972 01:29:58 03:39:54 03:51:07 00:48:06 02:43
59 178 Magnus Hult Norrbärke SK 1972 01:29:01 03:43:32 03:54:36 00:51:35 02:45
60 152 Stefan Pettersson Södertälje CK/AstraZeneca IF 1966 01:57:16 03:51:33 04:00:19 00:57:18 02:49
61 174 Lars-Erik Persson Örebrocyklisterna 1963 01:41:26 03:51:33 04:01:43 00:58:42 02:50
62 164 Lars Lindgren Norbergs CK 1974 01:35:20 03:51:36 04:02:06 00:59:05 02:50
63 141 Dag Bränfeldt Skövde CK 1953 01:38:23 03:54:43 04:04:57 01:01:56 02:52
64 106 Stefan Lindholm Vendelsö 1976 01:36:35 03:57:51 04:08:14 01:05:13 02:55
65 183 Peter Hallberg Norbergs CK 1972 01:42:42 03:59:34 04:09:19 01:06:18 02:55
66 154 Hasse Jonsson Skövde CK 1955 01:44:56 04:06:24 04:17:17 01:14:16 03:01
67 160 Thomas Wallinder CITY WOLFS SC 1966 01:22:36 04:15:04 04:28:10 01:25:09 03:09
  118 Rikard Tynell CK Parr 1986 01:17:04 DNF  
  125 Daniel Jonsson Spårvägen CF 1975 01:31:31 DNF  
  132 Olof Hagliden OK Tyr 1988 01:28:02 DNF  
  134 Robert Jansson Norbergs CK 1988 01:20:58 DNF  
  158 Mats Rosén Västerås CK 1964 01:25:02 DNF  
  169 Örjan Lindgren Karlstad 1977 01:20:41 03:29:54 DNF  
  184 Magnus Andersson Mora CK 1971 01:32:18 DNF  
  114 Joakim Nordin Orsa SK 1969 DNS  
  140 Jens Berndtsson IK Trasten 1969 DNS  
  142 Jonas Berndtsson Kinna 1973 DNS  
  148 Ronnie Jansson Tungelsta 1980       DNS