Resultat               Junespelen

Datum:                2012-05-05

Plats:                   Råslätts IP

Arrangör:           IK Hakarpspojkarna                               Tfn:       036-133054

Tävlingsledare    Peter Hackenschmidt                              E-mail:  a.gronvall@telia.com

Väder:                Ca 10 grader och byiga vindar   

M 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   0,3

   1  Mikael Storm                  91   Eksjö Södra IK              11.31          

   2  Adrien Cara                    89   IK Hakarpspojkarna        12.20          

M 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Beskrivning: Inferens   1  Pontus Petersson              92   Anderstorps OK          2:04.80

   2  Dennis Lindberg              93   Grytgöls IK                2:05.29

   3  Adrien Cara                    89   IK Hakarpspojkarna      2:16.01

   4  Roger Svensson               75   IK Hakarpspojkarna      2:39.58

   5  Ola Fennsjö                    71   Kungsängens SK         2:39.87              

M Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Jonas Nilsson                  94   Habo Friidrott 04              188

   2  Martin Sundquist              94   Habo Friidrott 04              150

M Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Artur Engström                96   IK Ymer                       6,40           3,7  6,25 -0,7

   2  Jonatan Lilja                   92   Hovslätts IK                   6,23           3,3  5,58 1,2

   3  Albert Karlsson                93   Eksjö Södra IK               6,08           -1,0

M Kula                                    7.26 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Robert Rosenberg             76   IK Hakarpspojkarna          9,65

M Diskus                                2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Robert Rosenberg             76   IK Hakarpspojkarna        28,84

P19 Kula                                 6.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Filip Larsson                   93   Eksjö Södra IK              11,86

P17 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   0,3

   1  Jacob Folkesson               96   Oskarhamns SK             11.51          

   2  Artur Engström                96   IK Ymer                      11.71          

   3  Anton Lindberg               96   Hovslätts IK                 13.10          

 

P17 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Anton Lindberg               96   Hovslätts IK               2:16.20

P17 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Linus Falck                    96   Hökensås U-Ring             182

P17 Kula                                 5.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Kamil Kaminski               96   Linköpings GIF             14,25                                               Junespelsrekord

   2  Jonathan Gunninge           96   IK Sisu                       12,27

   3  Pontus Lantz                   96   Bottnaryds IF                 9,43

P17 Diskus                             1.5 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Jonathan Gunninge           96   IK Sisu                       38,65                                               Junespelsrekord

   2  Kamil Kaminski               96   Linköpings GIF             33,11

   3  Pontus Lantz                   96   Bottnaryds IF                23,60

P15 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Försök  heat: 1                     -0,2

   1  Kenan Avdullahu              97   Falköpings AIK             12.31    q

   2  Martin Larsson                97   Eksjö Södra IK              12.55    q

   3  Nils Eickhoff                  97   IK Ymer                      12.66    q

   4  Albin Fagerholm              97   Falköpings AIK             13.62     

     rsök  heat: 2                     0,7

   1  Sanya Somsaart               97   IK Ymer                      12.25    q

   2  Anton Andell                  97   Hovslätts IK                 12.36    q

   3  Christofer Pool Wiklund     97   Falköpings FIK             12.59    q

     Final

   1  Sanya Somsaart               97   IK Ymer                     11.9m

   2  Anton Andell                  97   Hovslätts IK                12.1m

   3  Kenan Avdullahu              97   Falköpings AIK            12.2m

   4  Martin Larsson                97   Eksjö Södra IK             12.4m

   5  Christofer Pool Wiklund     97   Falköpings FIK             12.6m

   6  Nils Eickhoff                  97   IK Ymer                     12.7m

P15 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Sackarias Wohlin              98   Stensjöns IF               2:20.02

   2  Anton Bülow                  97   IK Hakarpspojkarna      2:26.07

   3  Axel Ramhult                  98   IK Ymer                   2:29.82

   4  Philip Bülow                   97   IK Hakarpspojkarna      2:32.35

P15 Häck 100m                       84 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   3,2

   1  Axel Ramhult                  98   IK Ymer                      19.23          

 

P15 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Simon Larsson                98   IK Ymer                        170

   2  David Forsberg                98   Villstad GIF                   167

   3  Albin Fagerholm              97   Falköpings AIK               161

   4  Jonathan Johansson           98   Tranås AIF                     150

P15 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Kenan Avdullahu              97   Falköpings AIK              5,75           2,0

   2  Christofer Pool Wiklund     97   Falköpings FIK               5,73           2,4  5,49 0,7          

   3  Sanya Somsaart               97   IK Ymer                       5,66           2,9  5,55 0,6

   4  Nils Eickhoff                  97   IK Ymer                       5,38           2,1  5,10 -0,1

   5  Albin Fagerholm              97   Falköpings AIK              5,04           2,8  5,00 4,4

   6  Axel Nykvist                  98   Tranås AIF                    5,04           0,7  4,95 1,7

   7  Anton Andell                  97   Hovslätts IK                   4,92           0,2

P15 Kula                                 4.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Nils Eickhoff                  97   IK Ymer                      10,65

P15 Spjut                               600 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Simon Larsson                98   IK Ymer                      33,12

   2  Axel Nykvist                  98   Tranås AIF                  33,10

   3  William Norderhaug          98   Ulricehamns FK             25,11

P13 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   5,5

   1  Anton Bertilsson              99   Habo Friidrott 04           10.69          

   2  David Engvall                 0   IK Hakarpspojkarna        10.90          

   3  Oscar Lindwall                99   Västerviks IF                11.13          

   4  Simon Bjärnlöv Segerlind    0   Eksjö Södra IK              11.65          

   5  Erik Landgren                 0   Eksjö Södra IK              12.36          

P13 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Simon Wiklund                99   IK Wilske                  1:44.22          

   2  Anton Bertilsson              99   Habo Friidrott 04         1:45.84          

   3  David Engvall                 0   IK Hakarpspojkarna      2:04.96          

   4  William Störbäck              0   IK Hakarpspojkarna      2:06.28          

P13 Häck 60m                         76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                 3,2                          

   1  Anton Bertilsson              99   Habo Friidrott 04             9.82          

   2  Oscar Lindwall                99   Västerviks IF                10.13          

   3  David Engvall                 0   IK Hakarpspojkarna        12.37          

   4  William Störbäck              0   IK Hakarpspojkarna        13.08          

P13 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Simon Wiklund                99   IK Wilske                      150

   2  Kevin Shepherd               99   Habo Friidrott 04              140

   3  Joakim Almquist              99   IK Hakarpspojkarna          140

   4  Oscar Lindwall                99   Västerviks IF                  140

   5  Oliver Clausén                 0   IK Hakarpspojkarna          130

   6  Erik Landgren                 0   Eksjö Södra IK                120

   7  David Engvall                 0   IK Hakarpspojkarna          115

    -  Albin Samfors                 0   Hovslätts IK                      X

P13 Längd                              zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Joakim Almquist              99   IK Hakarpspojkarna          5,10           3,2  -

   2  Anton Bertilsson              99   Habo Friidrott 04             4,88           3,8  -

   3  Simon Wiklund                99   IK Wilske                      4,77           2,3  -

   4  David Engvall                 0   IK Hakarpspojkarna          4,43           1,6

   5  Albin Samfors                 0   Hovslätts IK                   3,75           6,1  3,57 1,4

   6  Erik Landgren                 0   Eksjö Södra IK               3,71           2,9  3,56 1,8

   7  Jonathan Pantzar              99   Eksjö Södra IK               3,40           4,0  -

P13 Kula                                 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Simon Bjärnlöv Segerlind    0   Eksjö Södra IK               9,50

   2  Kevin Shepherd               99   Habo Friidrott 04             8,69

   3  David Engvall                 0   IK Hakarpspojkarna          7,01

   4  William Störbäck              0   IK Hakarpspojkarna          6,50

   5  Albin Samfors                 0   Hovslätts IK                   6,36

P13 Spjut                               400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Johannes Ott                   99   Habo Friidrott 04           30,26

   2  Kevin Shepherd               99   Habo Friidrott 04           29,94

   3  Oscar Lindwall                99   Västerviks IF                29,91

   4  Simon Bjärnlöv Segerlind    0   Eksjö Södra IK              28,25

   5  Oliver Clausén                 0   IK Hakarpspojkarna        24,59

   6  David Engvall                 0   IK Hakarpspojkarna        22,11

   7  Joakim Almquist              99   IK Hakarpspojkarna        21,83

   8  William Störbäck              0   IK Hakarpspojkarna        21,76

   9  Jonathan Pantzar              99   Eksjö Södra IK              19,35

P11 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Försök  heat: 1                     2,8

   1  Carl Hedin                     1   Eksjö Södra IK               8.97    q

   2  Jacob Seitl                      2   Habo Friidrott 04             9.37    q

   3  Olof Hedin                     2   Eksjö Södra IK               9.44    q

   4  Hampus Gustafsson          1   IFK Sävsjö                    9.55    q

   5  Simon Nimmermark          2   Ulricehamns FK              9.74     

   6  Max Palmqvist                1   IFK Sävsjö                   10.05     

     Försök  heat: 2                     2,7

   1  Johan Claeson                 1   Tranås AIF                    9.14    q

   2  Hampus Wallin                2   Hovslätts IK                   9.23    q

   3  Filip Sörmander               1   IK Sisu                         9.83     

   4  Hugo Sundberg               2   Hovslätts IK                 10.28     

   5  Patrik Petkoczi                 2   IK Hakarpspojkarna        11.92     

     Försök  heat: 3                     0,2

   1  Oscar Sundberg               1   Hovslätts IK                   9.81     

   2  Mathéo Wikner                1   IK Hakarpspojkarna          9.81     

   3  Rasmus Samuelsson          2   IFK Göteborg               10.57     

   4  Anton Enell                    1   Habo Friidrott 04           10.71     

   5  Johan Käll                      2   Eksjö Södra IK              10.99     

   6  Oscar Wictorsson             1   Hovslätts IK                 11.30     

     Final                                   0,4

   1  Carl Hedin                     1   Eksjö Södra IK               9.17          

   2  Johan Claeson                 1   Tranås AIF                    9.25          

   3  Hampus Wallin                2   Hovslätts IK                   9.31          

   4  Jacob Seitl                      2   Habo Friidrott 04             9.64          

   5  Hampus Gustafsson          1   IFK Sävsjö                    9.86          

   6  Olof Hedin                     2   Eksjö Södra IK               9.98          

P11 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Johan Claeson                 1   Tranås AIF                2:00.62

   2  Mathéo Wikner                1   IK Hakarpspojkarna      2:19.74

   3  Anton Enell                    1   Habo Friidrott 04         2:24.04

   4  Hampus Wallin                2   Hovslätts IK               2:25.80

    -  Max Palmqvist                1   IFK Sävsjö                   DNS

      Hampus Gustafsson           1   IFK Sävsjö                   DNS

      Carl Hedin                      1   Eksjö Södra IK              DNS

      Filip Sörmander                1   IK Sisu                        DNS

P11 Längd                              zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Johan Claeson                 1   Tranås AIF                    4,13           0,2

   2  Mathéo Wikner                1   IK Hakarpspojkarna          3,98           -0,1

   3  Johan Käll                      2   Eksjö Södra IK               3,87           0,0

   4  Hampus Wallin                2   Hovslätts IK                   3,80           1,5

   5  Hampus Gustafsson          1   IFK Sävsjö                    3,66           -0,8

   6  Olof Hedin                     2   Eksjö Södra IK               3,65           0,6

   7  Jacob Seitl                      2   Habo Friidrott 04             3,45           1,4

   8  Filip Sörmander               1   IK Sisu                         3,38           -0,5

   9  Simon Nimmermark          2   Ulricehamns FK              3,37           -2,0

  10  Rasmus Samuelsson          2   IFK Göteborg                 3,31           0,5

  11  Oscar Sundberg               1   Hovslätts IK                   3,30           1,0

  12  Hugo Sundberg               2   Hovslätts IK                   3,08           0,0

  13  Max Palmqvist                1   IFK Sävsjö                    3,07           1,7

  14  Anton Enell                    1   Habo Friidrott 04             2,95           -3,6

  15  Lowe Backer                   2   Tranås AIF                    2,92           0,0

  16  Oscar Wictorsson             1   Hovslätts IK                   2,85           0,0

P11 Kula                                 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  William Lanndalen            1   IK Ymer                       8,44

   2  Mathéo Wikner                1   IK Hakarpspojkarna          8,17

   3  Hampus Wallin                2   Hovslätts IK                   7,97

   4  Filip Sörmander               1   IK Sisu                         7,88

   5  Michal Kaminski              2   Linköpings GIF              7,52

   6  Hampus Gustafsson          1   IFK Sävsjö                    7,13

   7  Rasmus Samuelsson          2   IFK Göteborg                 6,90

   8  Gustav Mathsson             1   Skillingaryds FK             6,59

   9  Oscar Wictorsson             1   Hovslätts IK                   6,57

  10  Patrik Petkoczi                 2   IK Hakarpspojkarna          6,44

  11  Oscar Sundberg               1   Hovslätts IK                   6,19

  12  Max Palmqvist                1   IFK Sävsjö                    6,07

  13  Hugo Sundberg               2   Hovslätts IK                   6,06

  14  Olof Hedin                     2   Eksjö Södra IK               5,71

  15  Lowe Backer                   2   Tranås AIF                    5,67

P11 Spjut                               400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  William Lanndalen            1   IK Ymer                      24,79                                               Junespelsrekord

   2  Filip Sörmander               1   IK Sisu                       21,91

   3  Mathéo Wikner                1   IK Hakarpspojkarna        20,43

   4  Carl Hedin                     1   Eksjö Södra IK              20,13

   5  Hampus Wallin                2   Hovslätts IK                 16,01

   6  Patrik Petkoczi                 2   IK Hakarpspojkarna        15,55

   7  Max Palmqvist                1   IFK Sävsjö                   15,32

   8  Simon Nimmermark          2   Ulricehamns FK             14,74

   9  Lowe Backer                   2   Tranås AIF                  14,00

  10  Olof Hedin                     2   Eksjö Södra IK              13,74

  11  Rasmus Samuelsson          2   IFK Göteborg               13,32

  12  Oscar Wictorsson             1   Hovslätts IK                 11,73

    -  Hampus Gustafsson          1   IFK Sävsjö                       X

P9 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Försök  heat: 1                     0,2

   1  Maxim Wikner                5   IK Hakarpspojkarna        10.82    q

   2  Kevin Kavian                  4   Skillingaryds FK            10.90    q

   3  August Sunnergren           3   IK Hakarpspojkarna        11.26     

   4  Elis Torhall                     3   Hovslätts IK                 11.81     

   5  Viktor Henningsson          4   Bottnaryds IF                12.49     

     Försök  heat: 2                     0,2

   1  Marcus Brolin                 3   Habo Friidrott 04           10.2m    q

   2  Alexander Dahlén             3   Eksjö Södra IK             10.3m    q

   3  Filip Aasa                      3   Habo Friidrott 04           10.9m     

   4  Josef Mattsson                3   IK Sisu                      11.0m     

   5  Filip Janeke                    3   IK Hakarpspojkarna       13.0m     

 

     Försök  heat: 3                     0,2

   1  Elias Holmström              3   Hjo FK                         9.93    q

   2  Nils Landgren                 3   Eksjö Södra IK              10.58    q

   3  Svante Lagerberg              3   IK Hakarpspojkarna        11.36     

   4  Anton Grahn                   4   IK Hakarpspojkarna        11.66     

   5  Arvid Fagerblom              3   IK Wilske                    11.73     

     Final                                   4,1

   1  Elias Holmström              3   Hjo FK                         9.62                                  

   2  Marcus Brolin                 3   Habo Friidrott 04             9.72          

   3  Alexander Dahlén             3   Eksjö Södra IK              10.07          

   4  Nils Landgren                 3   Eksjö Södra IK              10.42          

   5  Kevin Kavian                  4   Skillingaryds FK            10.48          

   6  Maxim Wikner                5   IK Hakarpspojkarna        10.55          

P9 Längd                                zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Elias Holmström              3   Hjo FK                         3,49           -1,3

   2  Marcus Brolin                 3   Habo Friidrott 04             2,98           0,0

   3  Alexander Dahlén             3   Eksjö Södra IK               2,97           -1,8

   4  Filip Aasa                      3   Habo Friidrott 04             2,93           -1,9

   5  Josef Mattsson                3   IK Sisu                         2,91           -1,8

   6  Nils Landgren                 3   Eksjö Södra IK               2,88           -3,3

   7  Maxim Wikner                5   IK Hakarpspojkarna          2,85           -1,2

   8  Svante Lagerberg              3   IK Hakarpspojkarna          2,79           -2,5

   9  August Sunnergren           3   IK Hakarpspojkarna          2,72           -2,0

  10  Kevin Kavian                  4   Skillingaryds FK             2,56           -2,9

  11  Anton Grahn                   4   IK Hakarpspojkarna          2,48           -3,2

  12  Elis Torhall                     3   Hovslätts IK                   2,44           -1,1

  13  Arvid Fagerblom              3   IK Wilske                      2,43           -2,7

  14  Viktor Henningsson          4   Bottnaryds IF                 2,23           -1,4

  15  Filip Janeke                    3   IK Hakarpspojkarna          2,00           -2,0

P9 Boll                                   300 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Maxim Wikner                5   IK Hakarpspojkarna        24,34

   2  Josef Mattsson                3   IK Sisu                       24,17

   3  Elias Holmström              3   Hjo FK                       22,23

   4  Alexander Dahlén             3   Eksjö Södra IK              21,95

   5  Filip Aasa                      3   Habo Friidrott 04           20,19

   6  Viktor Henningsson          4   Bottnaryds IF                19,15

   7  Nils Landgren                 3   Eksjö Södra IK              15,88

   8  August Sunnergren           3   IK Hakarpspojkarna        14,19

   9  Kevin Kavian                  4   Skillingaryds FK            14,12

  10  Elis Torhall                     3   Hovslätts IK                 12,21

  11  Filip Janeke                    3   IK Hakarpspojkarna        10,52

  12  Svante Lagerberg              3   IK Hakarpspojkarna        10,49

  13  Anton Grahn                   4   IK Hakarpspojkarna          8,86

K 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   4,3

   1  Hedvig Nykvist               95   Tranås AIF                  12.65          

   2  Jessica Bloodworth           93   Tranås AIF                  12.66          

   3  Gabriella Nykvist             92   Tranås AIF                  12.74          

   4  Lovisa Bauer                   92   Eksjö Södra IK              13.70          

    -  Elina Gunnarsson             94   Hovslätts IK                  DNS          

K 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Josefine Malmborg           94   Habo Friidrott 04         2:14.53

   2  Jessica Bloodworth           93   Tranås AIF                2:16.74

   3  Emma Ulfberg                 90   IK Hakarpspojkarna      2:19.15

K Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Elina Gunnarsson             94   Hovslätts IK                   5,32           1,6

   2  Sara Cannmo                  96   Hovslätts IK                   4,97           4,8  4,69 1,1

K Kula                                    4.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Moa Eskilsson                 93   Villstad GIF                 13,25                                               Junespelsrekord

K Diskus                                 1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Moa Eskilsson                 93   Villstad GIF                 45,93                                               Junespelsrekord

F17 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   1,5

   1  Lisa Brorsson                  96   Falköpings FIK             12.45                                    Junespelsrekord

   2  Sara Cannmo                  96   Hovslätts IK                 13.22          

   3  Agnes Lundin                 96   Hovslätts IK                 13.59          

   4  Emma Jacobsson              96   IK Ymer                      14.25          

F17 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Agnes Lundin                 96   Hovslätts IK               2:34.94

F17 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Marie Fransson                95   Falköpings AIK               150

F17 Tresteg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Amanda Hjalmarsson         97   Hovslätts IK                 10,51           5,2  -

   2  Emma Jacobsson              96   IK Ymer                       9,11           3,9  9,07 0,0

F17 Diskus                             1.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Ut  Clara Holmqvist               97   IK Hakarpspojkarna        34,85              (0,6 kg)

F15 100m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   1,5

   1  Ida Nilsson                     98   Hovslätts IK                 13.03          

    -  Anna Fransson                97   IK Wilske                     DNS          

F15 800m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Sofia Johansson               98   Tranås AIF                2:37.07

   2  Frida Mathsson                98   Skillingaryds FK          2:44.50

   3  Emma Andersson             97   SK Graal                   2:46.95

F15 Häck 80m                         76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final                                   6,3

   1  Sanna Lundqvist              97   IK Ymer                      12.72          

   2  Anna Fransson                97   IK Wilske                    13.68          

F15 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Sanna Lundqvist              97   IK Ymer                        155

   2  Amanda Hjalmarsson         97   Hovslätts IK                   145

   3  Louise Berghem               97   Istrums SK                     140

 

F15 Längd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Ida Nilsson                     98   Hovslätts IK                   5,20           0,7                            Junespelsrekord

   2  Sanna Lundqvist              97   IK Ymer                       4,94           3,9  4,64 0,8

   3  Anna Fransson                97   IK Wilske                      4,63           4,7  4,44 0,4

   4  Louise Berghem               97   Istrums SK                    4,57           2,0 

   5  Emma Fogelberg              97   Falköpings AIK              4,32           1,5

F15 Kula                                 3.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Sofia Troell                    98   Klippans FK                 12,43

F15 Spjut                                400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Sofia Troell                    98   Klippans FK                 41,07                                               Junespelsrekord

   2  Louise Berghem               97   Istrums SK                   26,62

    -  Antonia Tengbom             95   Eksjö Södra IK              29,84              600g

      Gabriella Sundin               92   Hovslätts IK                 43,16               600g

F13 80m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Försök  heat: 1                     2,4

   1  Agnes Jardén                  0   Eksjö Södra IK              11.58    q

   2  Sofia Kallin                    99   IK Hakarpspojkarna        11.65    q

   3  Elma Fältmars                 99   IK Sisu                       12.95     

   4  Emma Sjögren                 0   Hovslätts IK                 12.96     

    -  Ida Magnusson                0   IK Hakarpspojkarna         DNS     

     Försök  heat: 2                     2,7

   1  Ebba Bomberg                 99   IK Hakarpspojkarna        11.71    q

   2  Bianca Heidenborn            99   IK Hakarpspojkarna        12.32    q

   3  Maria Boula                    99   IK Hakarpspojkarna        12.71    q

   4  Molly Ljunggre                0   IFK Sävsjö                   12.72     

   5  Anna Fransson                0   Eksjö Södra IK              13.19     

     Försök  heat: 3                     4,7

   1  Clara Augustsson             0   IK Ymer                      11.98    q

   2  Linnea Norin                   0   Tranås AIF                  12.48    q

   3  Elin Forsgård                  0   Habo Friidrott 04           12.70    q

   4  Ella Fungbrandt               0   Habo Friidrott 04           13.02     

     Försök  heat: 4                     3,1

   1  Connie Grefjord               99   Hovslätts IK                 11.00    q

   2  Emma Karlsson                99   Eksjö Södra IK              11.13    q

   3  Amanda Aasa                  99   Habo Friidrott 04           11.96    q

   4  Olivia Samuelsson            99   Tranås AIF                  12.35    q

   5  Maja Johansson               0   IFK Sävsjö                   13.05     

     A-Final                                2,6

   1  Connie Grefjord               99   Hovslätts IK                 10.93 

   2  Emma Karlsson                99   Eksjö Södra IK              11.44 

   3  Sofia Kallin                    99   IK Hakarpspojkarna        11.72 

   4  Agnes Jardén                  0   Eksjö Södra IK              11.72 

   5  Ebba Bomberg                 99   IK Hakarpspojkarna        11.75 

   6  Amanda Aasa                  99   Habo Friidrott 04           12.18 

      B-Final                               2,3

   1  Clara Augustsson             0   IK Ymer                      12.08 

   2  Bianca Heidenborn            99   IK Hakarpspojkarna        12.11 

   3  Olivia Samuelsson            99   Tranås AIF                  12.39 

   4  Maria Boula                    99   IK Hakarpspojkarna        12.45 

   5  Elin Forsgård                  0   Habo Friidrott 04           12.71 

    -  Linnea Norin                   0   Tranås AIF                   DNS 

F13 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Stina Pettersson               99   Skillingaryds FK          1:55.27          

   2  Bianca Heidenborn            99   IK Hakarpspojkarna      1:57.23          

   3  Stina Johansson               99   Tranås AIF                1:58.02          

   4  Agnes Jardén                  0   Eksjö Södra IK            2:06.96          

   5  Maja Johansson               0   IFK Sävsjö                2:09.05          

   6  Lisa Brorson                   99   KFUM Örebro            2:10.59          

   7  Stina Kannius                  99   Ulricehamns FK          2:12.19          

   8  Emma Lundgren               0   Eksjö Södra IK            2:19.13          

   9  Ella Palm                       0   IK Hakarpspojkarna      2:22.03          

    -  Alva Lundberg                99   Istrums SK                   DNS          

F13 Häck 60m                         76 cm

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final  heat: 1                        1,4

   1  Moa Sjödell                    99   IK Hakarpspojkarna        11.29         2

   2  Axelina Johansson            0   Hovslätts IK                 11.96         3

   3  Sandra Alvero                 1   Habo Friidrott 04           12.47         6

   4  Elma Fältmars                 99   IK Sisu                       12.57         7

   5  Sofia Kallin                    99   IK Hakarpspojkarna        12.79         9

   6  Linnea Bruksås                0   IK Sisu                       13.03        10

     Final  heat: 2                        1,3

   1  Connie Grefjord               99   Hovslätts IK                 11.04         1

   2  Bianca Heidenborn            99   IK Hakarpspojkarna        12.03         4

   3  Vendela Oltmans              1   IK Hakarpspojkarna        12.24         5

   4  Molly Ljunggre                0   IFK Sävsjö                   12.67         8

   5  Maria Boula                    99   IK Hakarpspojkarna        13.57        11

   6  Anna Fransson                0   Eksjö Södra IK              13.95        12

F13 Höjd

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Olivia Samuelsson            99   Tranås AIF                     140

   2  Moa Sjödell                    99   IK Hakarpspojkarna          140

   3  Axelina Johansson            0   Hovslätts IK                   135

   4  Ida Gustavsson                99   Istrums SK                     130

   5  Izabelle Ostrovac              99   IK Hakarpspojkarna          130

   6  Sandra Alvero                 1   Habo Friidrott 04              125

   7  Molly Ljunggre                0   IFK Sävsjö                     125

   8  Sofia Kallin                    99   IK Hakarpspojkarna          120

   9  Elma Fältmars                 99   IK Sisu                         120

F13 Längd                              zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Connie Grefjord               99   Hovslätts IK                   4,43           1,0

   2  Emma Karlsson                99   Eksjö Södra IK               4,37           0,1

   3  Ebba Bomberg                 99   IK Hakarpspojkarna          4,19           0,2

   4  Sofia Kallin                    99   IK Hakarpspojkarna          4,15           0,3

   5  Agnes Jardén                  0   Eksjö Södra IK               4,10           0,5

   6  Elin Forsgård                  0   Habo Friidrott 04             3,78           -0,1

   7  Stina Johansson               99   Tranås AIF                    3,76           0,0  3,66 -0,5

   8  Maria Boula                    99   IK Hakarpspojkarna          3,76           0,7  3,48 -1,2

   9  Linnea Norin                   0   Tranås AIF                    3,74           0,9

  10  Ronja Hedström               99   Tranås AIF                    3,70           0,0

  11  Molly Ljunggre                0   IFK Sävsjö                    3,66           -1,1

  12  Clara Augustsson             0   IK Ymer                       3,60           0,6

  13  Lisa Brorson                   99   KFUM Örebro                3,39           -2,0

  14  Ella Fungbrandt               0   Habo Friidrott 04             3,32           0,1

  15  Emma Lundgren               0   Eksjö Södra IK               3,25           -0,2  3,24 0,5

  16  Lina Fransson                 0   Hovslätts IK                   3,25           0,6  3,22 -0,8

  17  Anna Fransson                0   Eksjö Södra IK               3,22           0,0

  18  Linnea Henningsson          99   Bottnaryds IF                 3,21           0,8

  19  Maja Johansson               0   IFK Sävsjö                    3,19           -1,0

  20  Ida Magnusson                0   IK Hakarpspojkarna          3,12           0,0

  21  Emma Sjögren                 0   Hovslätts IK                   2,79           0,3

F13 Kula                                 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Moa Fritzon                    99   Ulricehamns FK             10,66

   2  Axelina Johansson            0   Hovslätts IK                 10,60

   3  Amanda Aasa                  99   Habo Friidrott 04           10,13

   4  Ella Palm                       0   IK Hakarpspojkarna          9,24

   5  Lina Fransson                 0   Hovslätts IK                   9,15

   6  Olivia Samuelsson            99   Tranås AIF                    8,70

   7  Stina Kannius                  99   Ulricehamns FK              8,61

   8  Ronja Hedström               99   Tranås AIF                    7,35

   9  Emma Lundgren               0   Eksjö Södra IK               7,14

  10  Louise Karlsson               99   Habo Friidrott 04             6,93

  11  Molly Ljunggre                0   IFK Sävsjö                    6,53

  12  Linnea Henningsson          99   Bottnaryds IF                 5,41

F13 Spjut                                400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Moa Fritzon                    99   Ulricehamns FK             26,36

   2  Elma Fältmars                 99   IK Sisu                       22,58

   3  Stina Johansson               99   Tranås AIF                  19,58

   4  Lina Fransson                 0   Hovslätts IK                 19,53

   5  Axelina Johansson            0   Hovslätts IK                 18,38

   6  Ella Palm                       0   IK Hakarpspojkarna        18,27

   7  Linnea Norin                   0   Tranås AIF                  14,60

   8  Ronja Hedström               99   Tranås AIF                  13,03

    -  Louise Karlsson               99   Habo Friidrott 04                X

F11 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Försök  heat: 1                     6,8

   1  Vendela Oltmans              1   IK Hakarpspojkarna          9.12    q

   2  Nina Kavian                    1   Skillingaryds FK             9.45    q

   3  Tilda Fisher                    2   Habo Friidrott 04             9.59    q

   4  Stina Olofsson                 1   IFK Sävsjö                    9.89     

   5  Nike Pruth                     2   IK Hakarpspojkarna        10.64     

   6  Ida Svensson                  1   IK Hakarpspojkarna        11.03     

     Försök  heat: 2                     2,0

   1  Sofia Boula                    2   IK Hakarpspojkarna          9.38    q

   2  Ida Müllern                    1   Hovslätts IK                   9.73    q

   3  Lovisa Volmerdal             2   Hovslätts IK                   9.94     

   4  Sandra Rödin                  1   IK Hakarpspojkarna        11.50     

    -  Sofia Nilsson                  2   Hovslätts IK                  DNS     

      Alice Hedtjärn                  1   Eksjö Södra IK              DNS     

     Försök  heat: 3                     4,8

   1  Julia Wennersten              1   IK Ymer                       8.58    q

   2  Stina Östklint                  1   Hovslätts IK                   9.10    q

   3  Emmelie Henningsson        1   Bottnaryds IF                 9.54    q

   4  Ester Ahlinder                 2   IK Hakarpspojkarna        10.21     

   5  Ebba Andersson               2   Hovslätts IK                 10.43     

   6  Elin Axelsson                  1   IK Hakarpspojkarna        10.94     

     Försök  heat: 4                     3,4

   1  Corinne Wessman             1   IK Ymer                       9.02    q

   2  Adina Fennsjö                 1   Kungsängens SK             9.42    q

   3  Towa Korsell                  2   Eksjö Södra IK              10.36     

   4  Frida Johansson               2   Tranås AIF                  11.13     

   5  Bella Palmqvist                2   IFK Sävsjö                   12.13     

     Försök  heat: 5                     -3,1

   1  Molly Filipsson               2   Tranås AIF                    9.73    q

   2  Alva Lunnevad                2   Skillingaryds FK             9.92     

   3  Cajsa Augustsson             2   IK Ymer                      10.11     

   4  Ebba Damberg                 2   IK Hakarpspojkarna        10.36     

   5  Amanda Myhrman            1   IK Hakarpspojkarna        10.48     

     Försök  heat: 6                     0,2

   1  Ebba Fritzon                   1   Ulricehamns FK              8.95    q

   2  Emy Johansson                1   Villstad GIF                   9.78     

   3  Johanna Louhema             2   IK Hakarpspojkarna          9.78     

   4  Wilma Stolphammar          1   IK Hakarpspojkarna          9.91     

   5  Johanna Fransson             2   Hovslätts IK                 10.22     

   6  Alva Paulós                    2   IK Hakarpspojkarna        11.27     

     A-Final                                -0,2

   1  Julia Wennersten              1   IK Ymer                       8.68                               Junespelsrekord

   2  Ebba Fritzon                   1   Ulricehamns FK              8.93

   3  Vendela Oltmans              1   IK Hakarpspojkarna          9.27

   4  Corinne Wessman             1   IK Ymer                       9.37

   5  Sofia Boula                    2   IK Hakarpspojkarna          9.37

      Stina Östklint                   1   Hovslätts IK                   9.37

     B-Final                                -0,1

   1  Emmelie Henningsson        1   Bottnaryds IF                 9.53

   2  Adina Fennsjö                 1   Kungsängens SK             9.53

   3  Nina Kavian                    1   Skillingaryds FK             9.72

   4  Molly Filipsson               2   Tranås AIF                    9.80

   5  Tilda Fisher                    2   Habo Friidrott 04           10.01

   6  Ida Müllern                    1   Hovslätts IK                 10.02

F11 600m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Final  heat: 1

   1  Ebba Damberg                 2   IK Hakarpspojkarna      2:11.51         2

   2  Tilda Fisher                    2   Habo Friidrott 04         2:13.37         4

   3  Sofia Nilsson                  2   Hovslätts IK               2:15.01         5

   4  Molly Filipsson               2   Tranås AIF                2:16.69         7

   5  Nellie Breithold                2   IK Hakarpspojkarna      2:21.40        10

   6  Ebba Fritzon                   1   Ulricehamns FK          2:21.86        11

   7  Johanna Fransson             2   Hovslätts IK               2:24.15        14

   8  Stina Olofsson                 1   IFK Sävsjö                2:24.53        15

   9  Bella Palmqvist                2   IFK Sävsjö                2:39.21        18

 

       Final  heat: 2

   1  Stina Östklint                  1   Hovslätts IK               2:11.01         1

   2  Ellen Gamlén                  1   Habo Friidrott 04         2:12.56         3

   3  Johanna Bülow                2   Hovslätts IK               2:15.86         6

   4  Maja Kannius                  1   Ulricehamns FK          2:19.38         8

   5  Johanna Louhema             2   IK Hakarpspojkarna      2:19.63         9

   6  Emmelie Henningsson        1   Bottnaryds IF             2:22.99        12

   7  Tilda Palm                      3   IK Hakarpspojkarna      2:23.49        13

   8  Wilma Stolphammar          1   IK Hakarpspojkarna      2:25.87        16

   9  Tindra Johansson             3   IFK Sävsjö                2:34.74        17

    -  Sandra Alvero                 1   Habo Friidrott 04            DNS          -

F11 Längd                              zon

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Julia Wennersten              1   IK Ymer                       4,50           0,1                            Junespelsrekord

   2  Corinne Wessman             1   IK Ymer                       4,29           4,1  4,09 2,0

   3  Ebba Fritzon                   1   Ulricehamns FK              4,14           0,8

   4  Vendela Oltmans              1   IK Hakarpspojkarna          4,05           1,4

   5  Stina Östklint                  1   Hovslätts IK                   3,82           3,5  3,75 1,4

   6  Emmelie Henningsson        1   Bottnaryds IF                 3,80           2,1  -

   7  Sofia Boula                    2   IK Hakarpspojkarna          3,72           0,5

   8  Adina Fennsjö                 1   Kungsängens SK             3,63           2,5  3,61 0,1

   9  Ida Müllern                    1   Hovslätts IK                   3,63           0,0  3,47 2,5

  10  Tilda Fisher                    2   Habo Friidrott 04             3,63           3,4  3,40 0,9

  11  Ellen Gamlén                  1   Habo Friidrott 04             3,62           4,1  3,52 0,9

  12  Alva Lunnevad                2   Skillingaryds FK             3,61           4,0  3,48 0,3

  13  Emy Johansson                1   Villstad GIF                   3,41           1,8

  14  Johanna Bülow                2   Hovslätts IK                   3,38           3,2  3,21 1,8

  15  Nina Kavian                    1   Skillingaryds FK             3,36           3,0  3,27 0,0

  16  Molly Filipsson               2   Tranås AIF                    3,32           3,6  3,29 1,5

  17  Wilma Stolphammar          1   IK Hakarpspojkarna          3,27           2,2  3,19 1,6          

  18  Johanna Fransson             2   Hovslätts IK                   3,24           1,7  3,22 2,0  3,17 4,4

  19  Cajsa Augustsson             2   IK Ymer                       3,24           1,6  3,22 5,3  3,16 4,0

  20  Isabella Nykvist               1   IK Hakarpspojkarna          3,23           0,0

  21  Stina Olofsson                 1   IFK Sävsjö                    3,20           3,7  3,06 0,0

  22  Lovisa Volmerdal             2   Hovslätts IK                   3,18           1,5

  23  Ebba Damberg                 2   IK Hakarpspojkarna          3,15           3,8  2,91 0,2

  24  Johanna Louhema             2   IK Hakarpspojkarna          3,10           2,1  2,89 0,0

  25  Towa Korsell                  2   Eksjö Södra IK               3,07           0,4

  26  Ester Ahlinder                 2   IK Hakarpspojkarna          3,06           0,1

  27  Elin Axelsson                  1   IK Hakarpspojkarna          3,02           5,3  2,76 3,0  2,67 0,0

  28  Nellie Breithold                2   IK Hakarpspojkarna          3,02           0,2  2,71 2,7

  29  Nike Pruth                     2   IK Hakarpspojkarna          2,96           4,4  2,94 1,3

  30  Amanda Myhrman            1   IK Hakarpspojkarna          2,92           1,0

  31  Ebba Andersson               2   Hovslätts IK                   2,91           4,3  2,67 0,2

  32  Ida Svensson                  1   IK Hakarpspojkarna          2,83           6,2  2,75 0,5

  33  Sandra Rödin                  1   IK Hakarpspojkarna          2,73           1,4 

  34  Alva Paulós                    2   IK Hakarpspojkarna          2,71           4,6  -

  35  Frida Johansson               2   Tranås AIF                    2,61           1,5

  36  Bella Palmqvist                2   IFK Sävsjö                    2,17           0,1

F11 Kula                                 2.0 kg

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Corinne Wessman             1   IK Ymer                       8,35

   2  Vendela Oltmans              1   IK Hakarpspojkarna          7,88

   3  Julia Wennersten              1   IK Ymer                       7,18

   4  Amanda Myhrman            1   IK Hakarpspojkarna          6,36

   5  Wilma Stolphammar          1   IK Hakarpspojkarna          6,27

   6  Sofia Boula                    2   IK Hakarpspojkarna          5,94

   7  Adina Fennsjö                 1   Kungsängens SK             5,70

   8  Johanna Fransson             2   Hovslätts IK                   5,47

   9  Nellie Breithold                2   IK Hakarpspojkarna          5,27

  10  Ebba Andersson               2   Hovslätts IK                   5,16

  11  Isabella Nykvist               1   IK Hakarpspojkarna          5,11

  12  Emmelie Henningsson        1   Bottnaryds IF                 5,01

  13  Ida Svensson                  1   IK Hakarpspojkarna          4,97

  14  Ester Ahlinder                 2   IK Hakarpspojkarna          4,82

  15  Nike Pruth                     2   IK Hakarpspojkarna          4,31           4,16

  16  Alva Paulós                    2   IK Hakarpspojkarna          4,31           4,04

  17  Johanna Louhema             2   IK Hakarpspojkarna          4,16

  18  Bella Palmqvist                2   IFK Sävsjö                    2,65

F11 Spjut                                400 g

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

   1  Vendela Oltmans              1   IK Hakarpspojkarna        17,27

   2  Corinne Wessman             1   IK Ymer                      15,11

   3  Maja Kannius                  1   Ulricehamns FK             13,05

   4  Isabella Nykvist               1   IK Hakarpspojkarna        12,75

   5  Amanda Myhrman            1   IK Hakarpspojkarna        12,22

   6  Towa Korsell                  2   Eksjö Södra IK              11,47

   7  Johanna Fransson             2   Hovslätts IK                   9,96

   8  Cajsa Augustsson             2   IK Ymer                       9,86

   9  Nike Pruth                     2   IK Hakarpspojkarna          6,43

  10  Ester Ahlinder                 2   IK Hakarpspojkarna          6,04

  11  Alva Paulós                    2   IK Hakarpspojkarna          3,86

F9 60m

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

     Försök  heat: 1                     0,9

   1  Alice Karlsson                 5   IK Hakarpspojkarna        11.73     

   2  Tova Rangert                  5   IK Hakarpspojkarna        12.26     

   3  Alma Hjelmrin                 5   IK Hakarpspojkarna        12.56     

   4  Clara Spjuth                    5   IK Hakarpspojkarna        12.60     

   5  Ellen Permeklev               5   IK Hakarpspojkarna        12.92     

    -  Maja Wessman                5   IK Hakarpspojkarna         DNS     

     Försök  heat: 2                     4,2

   1  Malin Lundgren               3   Eksjö Södra IK              10.24    q

   2  Natalie Ekelund                3   IK Hakarpspojkarna        10.25    q

   3  Mathilda Myhrman           3   IK Hakarpspojkarna        10.68    q

   4  Elin Iburg                      4   IK Hakarpspojkarna        11.90     

   5  Ellen Sjögren                  4   Hovslätts IK                 12.44     

   6  Ella Odén                       4   IK Hakarpspojkarna        13.39     

     Försök  heat: 3                     1,2

   1  Tindra Johansson             3   IFK Sävsjö                   10.57    q

   2  Amina Fältmars               3   IK Sisu                       10.84    q

   3  Jessica Sethsson               4   IK Sisu                       12.07     

   4  Linn Rödin                     4   IK Hakarpspojkarna        12.73     

   5  Stina Kammerlind             4   IK Hakarpspojkarna        12.85     

     Försök  heat: 4                     5,2

   1  Evelina Svensson              3   IK Hakarpspojkarna        10.03    q

   2  Tuva Sörmander               4   IK Sisu                       10.68    q

   3  Bianca Hellqvist               3   IK Hakarpspojkarna        11.09    q

   4  Ester Zackrisson               4   IK Hakarpspojkarna        11.43    q

   5  Tindra Rosén-Fagerström    4   Hovslätts IK                 11.63     

     Försök  heat: 5                     4,6

   1  Ruth Fakt                       4   IK Hakarpspojkarna        12.30     

   2  Meja Palmér                   5   IK Hakarpspojkarna        12.41     

   3  Hedda Ekelund                5   IK Hakarpspojkarna        12.55     

   4  Astrid Lagerberg              4   IK Hakarpspojkarna        12.71     

   5  Julia Blom                      4   IK Hakarpspojkarna        13.20     

    -  Agnes Berndtson              5   IK Hakarpspojkarna         DNS     

     Försök  heat: 6                     4,5

   1  Maja Andersson               3   Hovslätts IK                 10.09    q

   2  Stina Damberg                 4   IK Hakarpspojkarna        10.54    q

   3  Alma Sjöbrink                 3   Eksjö Södra IK              10.68    q

   4  Makieba Toivio                3   IK Hakarpspojkarna        12.16     

   5  Madelén Wictorsson          3   Hovslätts IK                 14.00     

    -  Hedda Berndtson              4   IK Hakarpspojkarna         DNS     

     A-Final                               3,9

   1  Evelina Svensson              3   IK Hakarpspojkarna          9.91 

   2  Maja Andersson               3   Hovslätts IK                   9.95 

   3  Natalie Ekelund                3   IK Hakarpspojkarna        10.08 

   4  Stina Damberg                 4   IK Hakarpspojkarna        10.08 

   5  Malin Lundgren               3   Eksjö Södra IK              10.39 

   6  Tindra Johansson             3   IFK Sävsjö                   10.46 

     B-Final